4709 sayılı Yasa ile getirilen düzenlemeler ışığında 1982 Anayasası'nda temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması
The Limitation of the fundamental rights and freedoms in the 1982 Constitation in the light of the amendments made according to Law no:4709
  1. Tez No: 117836
  2. Yazar: NURDAN OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
118 TÜRKÇE ÖZET Temel hak ve özgürlükler, anayasal güvenceye bağlanmış insan hakları olup“anayasal haklar”olarak nitelendirilebilirler. 1982 Anayasası özgürlükleri asıl, sınırlamayı istisna kabul eden yaklaşımıyla çağdaş hak ve özgürlük anlayışını benimsemektedir. 1982 Anayasası 3 Ekim 2001 gün ve 4709 sayılı Yasa ile değişiklikten önce, 13. Maddede genel sınırlama nedenlerine yer vermekle genel sınırlama rejimini benimsemişti. Değişiklikten sonra, temel hak ve özgürlüklerin ancak maddelerinde belirtilen özel sınırlama nedenleri uyarınca sınırlandırılacağını hüküm altına alınarak özel sınırlama rejimine geçilmiştir. 1982 Anayasasının 4709 sayılı Yasa ile değişik 13. Maddesine göre, temel hak ve özgürlükler ancak kanunla sınırlanabilecektir. Sınırlamanın sınırı olarak, sınırlamada hakkın özüne dokunulamayacak, demokratik toplum düzeninin ve laik Cumhuriyetin gereklerine aykırı düzenleme yapılamayacak ve ölçülülük ilkesine uygun davranılacaktır. öz güvencesi, 1961 Anayasasında sınırlamanın sınırı olarak yer almakta idi. 1982 Anayasasının özgün halinde bulunmamasına rağmen Anayasa Mahkemesi denetimlerinde hakkın özü kavramını uygulamaya devam etmiştir. 4709 sayılı Yasa ile temel hak ve özgürlükler Anayasayla öz güvencesine yeniden sahip olmuşlardır. 4709 sayılı Yasayla temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının sınırı olarak getirilen“laik Cumhuriyetin gereklerine aykırı olmama”ölçütü, 1961 Anayasasında olmadığı gibi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde de bulunmamaktadır. Laiklik daha çok demokratik toplumun temel ilkelerinden birisi olarak kabul edilmiş, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarıyla bu ilke119 genelde sınırlama nedeni olarak işlev görmüştür. Bu nedenle demokratik toplum düzeninin gerekleri kavramı varken bu ilkeye yer verilmesi eleştirilebilir. Ancak Anayasa Mahkemesi'nin“laik Cumhuriyetin gerekleri”ilkesini“demokratik toplum düzeninin gerekleri”ilkesini tamamlayan bir ilke olarak uygulaması olasıdır. Bu ilke, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarıyla işlerlik kazanacaktır. Temel hak ve özgürlük normları hakkında hiçbir sınırlama nedeni öngörülmediğinde, temel hak ve özgürlüklerin kendi nesnel alanları ve Anayasanın bütünlüğü ilkesi gereği, Anayasada yer alan diğer normlarla sınırlı olduğunun kabulü ile çözüme ulaşılabilecektir. 1982 Anayasasında temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasında özel sınırlama rejiminin benimsenmesiyle, Avrupa insan Haklan Sözleşmesiyle uyum sağlanmıştır. Ayrıca, 13. Maddedeki düzenlemeyle, kanun koyucunun sınırlama yetkisine sınır getirme esasına dayanan özgürlükçü bir anlayış benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The fundamental rights and freedoms are the human rights guarantied by the Constitution and they may be regarded as“the constitutional rights”. As the 1982 Constitution approaches to the freedoms as a principle and accepts the restrictions as exceptions, it assimilates the contemporary rights and freedoms. The 1982 Constitution, before amended by the Law 4709 in 3 October 2001, it has accepted the principle of the general restrictions on fundamental rights and freedoms since Article 13 of the Constitution stipulated the general restriction reasons in this area. After the amendment, it is envisaged that fundamental rights and freedoms may be restricted only by law and in conformity with the reasons mentioned in the relevant articles of the Constitution without infringing upon their essence. Thus, it accepts exceptional restriction regime on fundamental rights and freedoms. Under Article 13 of the Constitution as amended by the Law 4709, fundamental rights and freedoms may be restricted only by law. As the limit of restrictions, the essence of the right may not be infringed; they shall not be in conflict with the letter and spirit of the Constitution, the requirements of the democratic order of the society, the secular Republic and the principle of proportionality. In the 1961 Constitution, the guaranty of essence has been appeared as the limit of restrictions. In spite of non-existence of the term“essence of rights”in 1982 Constitution, the Constitution Court has continued to use this term in its judgments. The fundamental rights and freedoms have again been guarantied by the Constitution after the amendments made by the Law 4709.121 The term“... shall not be in conflict... with the secular Republic”, one of the criteria on the limits of the restrictions, exists neither in the 1961 Constitution and nor in the European Convention on Human Rights. The principle of secularism has been accepted as one of the basic principles of a democratic society and it has generally functioned as a restriction reasoning in the judgments of the Constitutional Court. Therefore, regarding secularism as one of the restriction limit may be criticised since it was possible to take the principle of requirements of a democratic social order as a restriction limit. However, it is possible that the Constitutional Court shall use“the principle of secularism'' as a complementary principle of the ”requirements of democratic social order". This concept shall have the functioning with the judgments of the Constitutional Court in the future. When no restriction is stipulated on the norms of fundamental rights and freedoms, we may arrive solutions with the acceptance that they are restricted by other constitutional provisions. Because the entity of the Constitution and the objective area of the fundamental rights and freedoms require this acceptance. Thus, a harmony has been ensured with the European Convention on Human Rights after the amendment made in Article 13 of the Constitution. Besides, an understanding of freedom has been developed which relies on bringing restriction on the competence of the lawmaker in this area. ;*