Danışmanlık hizmeti ve ülkemizde yönetim danışmanlığı firmaları
The consulting services and management consulting firms in Turkey
  1. Tez No: 117835
  2. Yazar: HAYAT EBRU ERDOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKAN EKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yönetim danışmanlığı, örgütlere ve yöneticilerine örgütsel amaçlarına ulaşmalarında, yönetsel problemleri çözmek, yeni fırsatları tanımlamak, örgütsel değişimi gerçekleştirmek için yardımcı olan, bağımsız, profesyonel bir tavsiye hizmetidir. 1980'lerin başında popüler hale gelmiş, hızla gelişen bir meslektir. Danışmanlık sürecinin iki tarafım, müşteri ve danışman oluşturur. Başarılı bir ilişki kurulması için tarafların, ilişkiyi etkileyen pek çok faktör olduğunun bilincinde olmaları gerekir. Süreç; giriş, teşhis, eylem plânlaması, uygulama ve bitiş aşamalarım kapsar. Bu çalışmada, Türkiye'deki yönetim danışmanlığı endüstrisinin durumu danışmanlık firmaları açısından incelenmiştir. Yönetim Danışmanları Derneği ve turkindex.com'dan ulaşılan ve cevap alman 43 firmanın özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada, danışmanlık firmalarının yapısı, politikaları, hizmet alanları, müşteri- danışman ilişkileri incelenmiştir. Çalışmada üç ana hipotez vardır.“Danışmanlık hizmetlerinin hedefleri ve konuları (içerikleri) önceden belli değildir, müşterilerin beklentilerine ve taleplerine bağlıdır”,“Danışmanlık firması ile müşteri arasındaki ilişkinin niteliği ve sınırları belirgin değildir”ve“Danışmanlık firmalarının sürekli kadrosu minimumdur”şeklinde ifade edilen üç ana hipotezden üçüncüsü doğrulanmıştır. 260
Özet (Çeviri)
Management consulting is an independent professional advisory service assisting managers and organizations in achieving organizational purposes and objectives by solving management and business problems, identifying and seizing new opportunities, enhancing learning and implementing changes. Management consulting which became extremely popular at the beginning of the 1980s, is a rapidly developing profession. The consulting process involves two partners -the client and the consultant. Building this relationship is not easy. To achieve success, both consultants and clients ought to be aware of the human, cultural and other factors that will affect their relationships. The consulting process is formed through the following stages; entry, diagnosis, action planning, implementation, termination. In this study, the state of the management consultancy industry in Turkey, has been analysed from the supply perspective. 43 firms, from the obtained consultancy firms list of“Management Consultants Association”and“turkindex.com”, which have responded the questionnaire, have been investigated. In this study, the structure of the consulting firms, their policy, service areas, client-consultant relationships have been examined. There are three main hypothesis. They are:“The content and aim of consulting services are not pre-determined, they are related to the expectations and demands of the clients”,“Characteristics of the relationship between the consulting firm and the client is not clear”,“Continuous personnel of consulting firms are minimum”. The third hypothesis is verified by this study. 261