Sivas ilinin tanıtılması 'Türkiye'de illerin tanıtımında bir strateji örneği'
Promotion of Sivas province 'Astrategy example in the promotion of the provinces throughout Turkey'
- Tez No: 117837
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
112 ÖZET Tanıtma, insanların ilgisini çekmek, onları bilgilendirmek, ikna etmek, olumlu bir izlenime sahip olmalarını sağlama amacıyla yapılan sistemli çalışmalar bütünüdür. Başarılı bir tanıtım yapabilmek için öncelikle tanıtılacak olan hedef kitlenin tanınması gerekmektedir. Tanıtmanın gerek tanıma gerekse tanıtma boyutu yüz yüze veya kitle iletişim araçları ile gerçekleşecek iletişim sürecini içermektedir. Tez çalışmasının bu alanda seçilmesi, hem tanıtımın gerekliliğine, siyasi, sosyal, ekonomik fayda sağlayacağına hem de Sivas'ın yeterince tanıtlamadığı ve tanıtılması gerektiğine olan inançtan kaynaklanmıştır. Çalışma ile tanıtımın genel kabul görmüş amaçları, yöntemleri, ışığında Sivas'ın tanıtımındaki mevcut durumu, yapılması gerekenler ve tanıtımın kent yapısına kazandıracaklarına ilişkin bir“tanıtım çerçevesi”oluşturmak amaçlanmıştır. Tez konusu üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde tanıtımla ilgili genel bilgiler verilmiş olup, ikinci bölümde tanıtmanın konusu olan Sivas hakkında kaynak taramaları ve görüşmeler sonucu elde edilen bilgiler ışığında Sivas tanınmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, bir anlamda Sivas'ın ilk etapta akla gelen tanıtım alanları belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Sivas'ın tanıtılmasındaki amaçlar, hedef kitle ve tanıtımda izlenecek yöntemler üzerinde durulmuştur. Sivas'ın Türkiye genelinde olumlu imaj yaratma çalışmaları yanında Sivas'lılarca tanınması sağlanmalıdır. Sivas'ın yıllardır yoğun oranda göç vermesi sebebiyle ilde yaşayan nüfusun yaklaşık üç katı civarında Sivas dışında (yurtiçinde ve yurtdışında) Sivas'lı yaşamaktadır. Bu insanların Sivas'ın gelişmesi yönünde bilgi ve becerilerini sergileyebilmesi Sivas'ı tanımaları ile mümkün olacağından resmi ve özel kuruluşlarca bu amaca yönelik tanıtım programlan hazırlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
113 ABSTRACT Promotion is an entity of systematic studies aimed to attract attention of people, inform them as well as persuade and enable them acquire a certain positive impression, in order to carry out a successful promotion; primarily the target to be promoted should be identified. Both the promotion and informing dimension are comprised of the communication process to be realized either face to face or through mass communication. The selection of the dissertation study from this particular field stems from the fact that the promotion will produce political, social and economic benefits and from the conviction that Sivas province that is inadequately promoted should be promoted sufficiently. In this framework; a“promotional frame”has been intended to be formed about the current situation in promoting Sivas as well as the benefits the promotional studies will earn to the urban structure in the light of generally endorsed aims and methods. The subject matter of the dissertation is grouped under three parts. In the first part; general information about promotion has been supplied and in the second part Sivas province has been studied in the light of resource scanning and information obtained through interviews to delve into Sivas in general terms. In this part the promotional fieds evoked to the mind at the first stage have been identified. In the third part the aims in promoting Sivas; target mass and methods to be adopted in promotional activities have been stressed. Besides creating a positive image about Sivas throughout Turkey; Sivas residents should also be informed about Sivas. Due to the intense migration from Sivas for years on end; about three times of the population residing in the province live outside the city (in the country-wide scale and abroad). Since enabling these people display knowledge and skills in the development of Sivas are only possible through informing them about Sivas promotional programs aimed to this target should be instituted by official and private institutions. -^jf***^** id* _