İdari işlemde başvuru yollarının gösterilmesi
Indicating remedies by the administrative act
  1. Tez No: 189690
  2. Yazar: DİLŞAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hak arama hürriyetini garanti altına almayı hedefleyen idari işlemdebaşvuru yollarının gösterilmesi ilkesi, genel kabul gören idari usul ilkelerindenbirini oluşturmaktadır. Bu sebeple ilke, pek çok ulusal ve uluslararası metindedüzenleme konusu olmuştur.dari işlemde başvuru yollarının gösterilmesi ilkesi, ülkemizde henüzbir kanun tarafından genel olarak düzenlenmiş değildir. Ancak ilke 2001yılında 4709 sayılı kanun ile Anayasamızın 40. maddesine eklenerek, hukuksistemimizin parçası haline gelmiştir. Buna rağmen idari teşkilatımız ilkeyiuygulama konusunda direngenlik göstermektedir. Bu duruma gerekçe olarak,ilkenin uygulanmak için kanuni dayanak gerektirmesi gösterilmektedir. Oysaki, Anayasamızın 11. maddesinde de belirtildiği üzere Anayasa hükümlerininbağlayıcılığı, ilkeyi düzenleyen 40. maddenin 2. fıkrasının açıklığı veAnayasa kurallarının doğrudan uygulanma niteliği, kanuni bir düzenlemebeklemenin zaman kaybı anlamına geldiğini göstermektedir. Kaldı ki,mevzuatta bir düzenleme olmasa dahi, idari işlemde başvuru yollarınıngösterilmesi hukuk devleti olmanın bir sonucudur. Çünkü hukuk devleti,bireylerin temel hak ve özgürlüklerini koruyan devlettir. dari işlemde başvuruyollarının gösterilmesi ilkesi de bu hürriyetlerden biri olan hak aramahürriyetini garanti altına almayı amaçlamaktadır.Bu tez idari işlemde başvuru yollarının gösterilmesi ilkesininuygulanmamasının yarattığı sorunlara dikkat çekmeyi ve ilkenin hukuk devletibağlamındaki büyük önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.Anahtar Sözcükler1. Başvuru Yollarının Gösterilmesi2. dari Usul3. Hukuk Devleti4. Temel Hak ve Özgürlüklernsan Onuru5.
Özet (Çeviri)
The principle of indicating remedies by the administrative act whichaims to protect freedom of seeking remedy, is one of the generally acceptedadministrative procedure principles. Therefore, this principle is situated inquite a few national and international regulations.Up to now, the principle of indicating remedies by the administrativeact has not been regulated generally by any statue in Turkey. But in 2001 theprinciple was added to Turkish Constitution by Law No 4709 and became apart of our law system. However, our administrative organization insists onnot applying the principle. It is claimed that the application of the principlenecessitates statutory regulation. Whereas, binding character of theconstitution provisions according to the article 11 of Constitution, clearness ofthe second paragraph of the 40th article and direct applicability of theconstittution rules, makes this expectation meaningless. Moreover, indicatingremedies by the administrative act is result of being state governed by rule oflaw. Because state governed by rule of law protects basic rights andfreedoms of individuals. The principle of indicating remedies by theadministrative act aims to guarantee one of these rights and freedoms. It isfreedom of seeking remedy.This dissertation aims to attract attention to the problems in our lawsystem arising from infringement of the principle of indicating remedies by theadministrative act and indicate great importance of the principle for the stategoverned by rule of law.Key Words1. Indicating Remedies2. Administrative Procedure3. State Governed By Rule Of Law4. Basic Rights And Freedoms5. Human Dignity