Süreç iyileştirmesinde kısıtlar teorisi ve bir uygulama
Theory of constraints, a process of ongoing improvement and an application
- Tez No: 117838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET: Kısıtlar teorisi, ilk kez Dr.Eliyahu Goldratt tarafından geliştirilen ve sürekli iyileştirmeyi benimseyen bir yaklaşımdır. Kısıtlar teorisi, her sistemde amaçlarına ulaşmasını engelleyen en az bir kısıtın olduğunu ileri sürer ve bunun neden sonuç ilişkisini benimseyen sokratik düşünce süreciyle ortadan kaldırılabileceğini ileri sürer. Kısıtlar teorisini geliştiren Dr.Goldratt, işletmelerin kullandıkları klasik performans ölçütlerinin işletmenin gerçek durumunu yansıtmadığını söyler. Çünkü bu ölçütler işletmenin parça parça performansını ölçerler. Kısıtlar teorisi performans ölçütleri olarak belirlediği firmanın para yaratma hızı, envanter ve faaliyet giderleri ile işletmenin bütününün performansını ölçmek suretiyle mevcut kısıtın ortadan kaldırılmasını ve işletmenin amacına yaklaşmasını hedefler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : The theory of constraints is an approach to continuos improvement of an enterprise developed primarily by Dr.Eliyahu Goldratt. The theory of constraints defines, there is at least one constraint which limits the performance of a system relative to its goals. And these constraints can only elevated by socratic thinking processes which uses the cause and effect processes. Dr. Goldratt who developed the theory of constraints said that the performance measurements of the firms did not show the real results. Because these performance measurements measured in parts. Throughput, inventory and operatinal expences which are the performance measurements of the theory of constraints measured the whole performance of the organizations. So they can achive the goal of the company by eliminating the constraints that exist within the company.