Türk minyatür sanatı içerisinde Ömer Faruk Atabek'in yeri ve günümüze tekniğinin yansıması
In Turkish miniature art pozition of Ömer Faruk Atabek's technique and
- Tez No: 117857
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSÜN PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Çalışmamızın giriş bölümünde konunun amacı, önemi ve yöntemi belirtilmiştir. Tezimizin ikinci bölümü Türk Minyatür Sanatına Kısa Bir Bakış adı altında incelendi. Bu ana başlık altında minyatürün tanımı, kısa tarihsel gelişimi ve Anadolu'daki minyatür sanatına değinilmiştir. Üçüncü bölümü Ömer Faruk Atabek oluşturur. Bu bölümde sanatçının hayatı, sergileri, minyatür çalışmaları ve kullandığı teknik ve malzemeler hakkında bilgi verilir. Dördüncü bölüm tezin esasını oluşturan Katalog kısmıdır. Seçilmiş elli eser konu bakımında sınıflandırılarak sıralanmış ve incelenmiştir. Beşinci bölümü oluşturan Değerlendirme kısmı alt başlıklara ayrılarak geniş bir değerlendirme ortamı yaratılmıştır. Sonuç bölümünde kısaca sanatçının minyatür sanatına katkıları maddeler halinde sunulmuştur. Tez çalışması seçkin bir kaynakçayla son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT In the first chapter of this study the aim, importance and the methods of the study have been described. In the second chapter Turkish miniature art has been analysed. In this chapter history and description of miniature art and also minature painting in Anatolia have been consdered. The third chapter covers Ömer faruk Atabek. About the life of artist, exhibitions, minature painting and the techniques and materials that he used has been given in this chapter. The forth chapter is the main part of the thesis including catalogues. Selected fifty publication has been categorised and investigated in terms of subject Fiftth chapter consist of assessment part the work including sub titles and was created a broad discussion media. In the final chapter contribution of artist to miniature art is given birefly. This thesis concluded with a fine spread literature survey.