Faaliyet bazında maliyet yaklaşımı ve bir örnek uygulama
Activity-based costing and a sample practice
- Tez No: 117867
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
132 ÖZET Son yıllarda teknolojik gelişmelerin yeni üretim ortamlarını doğurması sonucunda işletmelerde de büyük değişikler görülmeye başlanmıştır. Artık işletmeler teknoloji ağırlıklı çalışırken, iş gücüne duydukları ihtiyaç da azalmaya başlanmıştır. Özellikle Japonya ve Avrupa'daki gelişmeler neticesinde işletmeler rekabet ortamında güçlü olabilmek için değişmeleri takip eder olmuşlardır. Rekabet ortamında doğru maliyetleme büyük önem taşımaktadır. Geleneksel maliyet yöntemleri; toplam giderler içinde direkt işçilik giderlerinin payı, genel üretim giderlerinin payından daha fazla olduğu ortamlarda doğru maliyetleme yapabilirken, günümüzün değişen ortamlarında gerçekçiliğini kaybetmeye başlamıştır. Üretim ortamlarındaki değişikliği maliyetlere yansıtabilecek yeni maliyet yöntemlerine ihtiyaç duyulmaya başlanmış ve bu eksikliği giderebilmesi için bazı yeni maliyet yöntemleri geliştirilmiştir. Faaliyet Bazında Maliyet Yöntemi de daha doğru maliyet bilgisi sağlayabilmek için kurulmuş bir maliyet yöntemidir. Bu alanda daha önce yapılan araştırmalara bakıldığında, konunun bir bütün olarak ele alınmadığı, literatürde bir birlik olmadığı, kavramlar arasında karışıklıkların bulunduğu görülmüştür. Bu nedenle, mamul maliyetlerinin belirlenmesinde, konuyu bir bütün olarak ele alan araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışma bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmamızda ilk olarak faaliyet bazında maliyet yöntemi ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Daha sonra ise örnek işletmelerin üretim aşamaları incelenerek, işletmede gerçekleşen faaliyetler ile faaliyet maliyetleri hesaplanmış ve faaliyet maliyetleri mamullere yüklenerek mamul maliyetleri, işletmenin geleneksel yöntemi kullanarak hesapladığı mamul maliyetleri ile karşılaştırılarak, Faaliyet Bazında Maliyet Yönteminin üstünlüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
133 ABSTRACT As a result of the fact that development in technology has facilitated new production fields in the recent years, considerable changes has been observed in enterprises. Now that enterprises are operating using more technology, the need for labor has started to decline accordingly. As a result of the developments especially in Japan and Europe, enterprises seem to follow the latest improvements so as to be powerful in the world of competition. Precise costing in the world of competition has great significance. Conventional costing approaches; while real costing can be done within the cases in which portion of direkt labor cost in total expenses exceeds the portion of general production expenses, this approach has began to lose its functionality in today's conditions. New costing approaches that can reflect the changes in production environment on cost are needed, and in order to compensate for this deficiency of the previous one, new costing approaches has been developed. Activity based costing is a costing approach developed to obtain more precise costing data. When we take up the studies already done in this field, we see that the subject has not been taken up as a whole, and there was no unity in literature, and there was confusion of concepts. Therefore, in establishment of products, a research taking up the matter as a whole is needed. This study aims to realize this goal. In this study, firstly, the literature of activity based costing has been dealt with. Then, by examining the production phases of some134 chosen enterprises, costs of activities took place in the enterprises and activity costs have been calculated. And, the costs of products have been determined by distributing activity costs on the produced goods. Moreover, these costs have been compared with the product costs of the enterprise, determined through conventional costing approach, and, consequently, it has been seen that activity based costing is superior. B