Sermaye yapısının firmanın verimliliği ile cari değeri üzerine etkisi ve İMKB'de test edilmesi
The Effect of the capital structure on the productivity and the current value of the firm and the test of this effect in IMKB
- Tez No: 117874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
126 ÖZET Bir firmanın değerini etkileyen bir çok unsur bulunmakla beraber sermaye yapısının firma değeri üzerine etkisi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Sermaye yapısının firmanın değeri üzerine etkisini inceleyen bazı kuramsal yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar; Net Kar Yaklaşımı, Net Faaliyet Karı Yaklaşımı, Geleneksel Yaklaşım ve Modigliani-Miller yaklaşımıdır. Net Kar Yaklaşımı, firma değeri üzerinde, sermaye yapısının olumlu etkisinin olduğunu, kaynaklarının seçiminde yabancı kaynaklara ağırlık vererek firma değerinin yükseltilebildiğini savunmaktadır. Net Faaliyet Karı Yaklaşımı ise, firma değerinin kaldıraç oranından bağımsız olduğunu, dolayısıyla sermaye yapısı ile firma değeri arasında bir ilişki olmadığını savunmaktadır. Geleneksel yaklaşım ve Modigliani-Miller yaklaşımları ise, bir düzeye kadar yabancı kaynak kullanımının firma değerini olumlu etkilediğini, bu düzeyden sonra yabancı kaynak oranının artması halinde firma değerinin olumsuz etkilendiğini savunmaktadır. Günümüzde kabul edilen görüş Geleneksel Yaklaşım ve Modigliani- Miller yaklaşımının finansal sıkıntı maliyetleri ve temsilci maliyetlerinin dikkate alarak ortaya attığı görüştür. Çalışmamızda sermaye yapısının firma değeri ve firma verimliliği üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla, İMKB'de imalat sanayinin alt sanayileri olan Metal Ana Sanayi ve Metal Eşya, Makine ve Gereç Yapımı Sanayisinde faaliyet gösteren 37 firma üzerinde 1999-2000 yıllarını kapsayan bir analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerden elde ettiğimiz sonuçlar göre firma değeri sermaye yapısından etkilenmemekte, firma verimliliği ise sermaye yapısından ters yönlü olarak etkilenmektedir. Yaptığımız analiz ve bulduğumuz sonuçlar 37 firmanın verileriyle elde edilmiş olup Türkiye'deki firmaların genelini kapsamamaktadır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY Although there are many issues affecting the value of a company, the subject matter of our study is the effect of equity structure to the value of the company. There are some theoretical approach, studying the effect of equity structure to the value of the company. These approaches are; Net Profit Approach, Net Operational Profit Approach, Traditional Approach and the Approach of Modigliani-Miller. According to the Net Profit Approach, the equity structure has a positive effect on the value of the company and it can be increased by giving priority to the foreign sources, during the selection of equity sources. According to the Net Operational Profit Approach, on the other hand, the company value is not dependent on the leverage ratio, and therefore there is not a relation betweend the equity structure and company value. According to the Traditional approach and the approach of Modigliani-Miller, on the other hand, the usage of foreign sources affect positively the value of the company, upto a level, and in case the ratio of foreign source exceeds this level, it affects negatively the value of the company. The approach which is accepted in our era is the Traditional Approach and the Approach of Modigliani-Miller, which take the costs of lack of finance and the costs of representation into consideration. In an aim to measure the effect of equity structure to the company value and to its productivity, in our study, an analysis is performed on 37 companies operating in the Metal Main Industry and Metal Goods, Machinery and Equipment Production Industry, which are the sub industries of the production industry in IMKB, for the period between 1999 and 2000. According to the results we obtained from our anaysis, the company value is not affected by the equity structure, and the company productivity has an opposite relation with the equity structure. Since the results we128 reached and the analysis we made are obtained from the data of 37 companies, it doesn't cover the companies in general, in Turkey. «ssss^