Acem Süruri ve Divançesi
Acem Süruri and his Divançe
  1. Tez No: 117875
  2. Yazar: SAULE ŞARİPBEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Bu tezde XVI. Yüzyılda Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen ve divan şiiri geleneğini sürdüren Acem Sürûrî başka adıyla Sürûrî-i Şarki'nin hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışmamız tahlil ve metin olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin başında Sürûrî' nin hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Tahlil kısmında tespit edilen şiirlerin muhtevası incelenmiştir. Konumuzla alakalı unsur ve kavramlar tek tek tespit edilerek tasnif edilmiştir. Bu tasnife göre Din-Tasavvuf, Cemiyet, İnsan, Tabiat şeklinde dört bölüm ortaya çıkmıştır. Bu bölümler alt başlıklara ayrılmıştır. Burada şairin muhayyilesinde şekillenen unsur ve mefhumların manası, mahiyeti, benzetmeye dayalı özellikler içinde kullanılışı incelenmiştir. Tahlil sonucunda ulaşılan hükümler, sonuç bölümünde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde tespit edilen şiirlerin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Tezin sonunda alfabetik dizin verilmiştir. Dizin kısmında kültür, tefekkür ve estetik değeri olan kelimelerin tezde geçtiği yerler tek tek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT - In this thesis the life and poetry of Acem Sürûrî, Sürûrî-i Şarki, who moved from Middle Asia to Anatolia in XVI and who continued the tradition of writing Divan poems was examined carefully. Our study was classified into two main groups according to its analysis and its content. In the begining of the thesis there is some informations about Sürûrî' s life. In the analysis part contents of established poetry was studied. The elements and concepts related to our topic was established one by one and then classified into four goups : Religion and Sufism, Society, Human being and Nature. All these groups were seperated into some sub- groups. There concepts and meanings, essence of conception and use of properties on basis of comparison in poet's mind were examined. Decree which was concluded in analysis was put into use in the conclusion part. In the second part text with transcription of established poetry was given. At the end of the thesis the alphabetical index was given. In the index part, places where culturally, meaningfully and estetically valued words were shown explicitly.