İllerin gelişmişlik düzeyi itibari ile sıralanması ve gelişmekte olan illerle, gelişmiş iller arasındaki diskriminant fonksiyonunun bulunması
The Sequnce of cities according to their development levels and finding the diskriminant function between developing and developed cities
- Tez No: 117876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Kamu Yönetimi, Econometrics, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İLLERİN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİ İTİBARİ İLE SIRALANMASI VE GELİŞMEKTE OLAN İLLERLE, GELİŞMİŞ İLLER ARASINDAKİ DİSKRİMİNANT FONKSİYONUN BULUNMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Rıdvan KESKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KASIM, 2001 ÖZET Tez çalışması, giriş, faktör analizi, diskriminant analizi, uygulama, değerlendirme ve sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve tez bölümleri hakkında genel bir tanıtım yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde faktör analizi tanımı, kapsamı, kullanım alanları, temel bilgileri ve teorem konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde diskriminant analizi tanımı, özellikleri ve diskriminant fonksiyonu konuları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde faktör analizi yöntemiyle illerin gelişmişlik itibari ile sıralanması yapılmış ve gelişmekte olan iller ile gelişmiş iller arasında ki diskriminant fonksiyonu oluşturularak uygulama yapılmıştır. Son bölümde ise ortaya çıkan istatistiksel verilerin bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
83 THE SEQUNCE OF CİTİES ACCORDING TO THEİR DEVELOPMENT LEVELS AND FINDING THE DISKRIMINANT FUNCTION BETWEEN DEVELOPING AND DEVELOPED CİTİES ( M.S. THESIS ) Rıdvan KESKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES NOVEMBER, 2001 ABSTRACT The thesis is formed by five parts. These parts are introduction.factor analysis, discriminant analysis, application, evalvation and result. In the introduction part of the thesis; the thesis's subject, aim, scope, method and a general presentation about the parts of the thesis are presented. In the second part, the explanation of factor analysis, it's scape, using fields, basic knowledges and teorical section are presented. In the third part, the explanation of discriminant analysis, using fields and discriminant function are represented. In the fourth part, a sequence of cities is made according to their development levels by using 58 variables of 76 cities and the discriminant function between developing and developed cities is formed by using discriminant analysis method. In the fifth part, the effects of economical and social factors on the development of cities are interpreted by using the statistical informations which are the result of computer applications.