Bilgi toplumu örgütlerinde yaratıcı yönetim anlayışı:Bir alan araştırması
Constructive administration intelligence in informed community associations: A field study
  1. Tez No: 117882
  2. Yazar: LEVENT ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
172 ÖZET Bilgi toplumu, bilgi birikiminin yüksek teknoloji ile desteklenerek kullanılmasının ve yaygınlaşmasının ürünüdür. Bilgi toplumunun oluşmasında mikro-elektronik, bilgisayarlar, robotlar, biyoteknoloji ve iletişim teknolojisi önemli rol oynamıştır. Bilgi ve bilgi teknolojisinin yaşamın her alanına nüfuz etmesi ile birlikte; sosyal, ekonomik, kültürel ve politik yapı değişmeye ve yeniden şekillenmeye başlamıştır. İşletmeler bazında da bilgi anahtar faktör haline gelmiştir. Üretim faktörleri olan; doğal kaynak, emek, sermaye ve teknolojinin yanında bilgi stratejik ve sinerjik yerini almıştır. Bilginin yoğun kullanımı endüstri çağındaki örgütlenme ve yönetim anlayışını hızlı bir değişime uğratmıştır. Değişim ile birlikte eskiye ait tüm uygulama ve değerler yitirilmiştir. Rekabet ülke sınırları dışına sıçramış; müşteri beklentilerine uygun, kaliteli mal ve hizmet üretmek Öncelikli hale gelmiştir. İnsan kaynakları, öğrenme, yaratıcılık ve yenilikçilik gibi kavramlar işletme yönetiminin kritik başarı faktörleri olmuştur. Günümüz işletmelerinde değişime uyum sağlayabilmek, hatta değişimi yaratabilmek; bu faktörlerin sinerjik etkilerini stratejilere yansıtabilmekle gerçekleşebilir. Sürdürülebilir rekabet için işletmelerin, yaratıcılığı ve yenilikçiliği harekete geçirecek yapılanmaya ve yönetim anlayışına ihtiyacı vardır. Yalınlaşmak, esnek olmak, öncü olmak, bilgiden sinerji yaratmak, vizyon oluşturmak, işbirliklerine açılmak gerekmektedir. Bilgi çağına uygun yönetim uygulamaları yaratıcılığı teşvik ederken, yaratıcılık da yeni uygulama modellerini doğuracaktır. 21. yüzyılda sürekli gelişme ancak bu döngü ile sağlanabilir. Bu çalışmada, yukarıda kısaca değinilen konular bir bütün oluşturacak şekilde ele alınmıştır. Bilgi çağının işletmeler üzerindeki etkileri incelenmiş; bu çağ ile başlayan değişimin işletmeler bazında nasıl karşılanabileceği araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
173, ABSTRACT Knowledge society is the use of knowledge with the support of high technology and makes it widespread. Microelectronics, computers, robots and communication technologies are the key elements that lead knowledge society. Social, economic, cultural and political structure has begun to change and get to reorganize with the affect of knowledge and knowledge technologies. Knowledge also became a key factor for business and took the strategic and synergic place near with natural source, labor, capital and technology, which are the production factors. The intense use of knowledge caused a rapid change on organization and management in industrial age. The applications and values of the old days have gone with transformation. The competitions have expanded to abroad, goods and services with good quality have become the highest priority. The terms like human resource, learning, creativity and modernization have become a critical success factor of business management for today's business. To provide an adaptive behavior to transformation and to create a fault transformation can be realized by reflecting the synergy affects of these factors to the strategies. Business needs to be reorganized and needs to management understanding for a continuous competition that affect creativity and modernization. It is essential to be lean, flexible, pioneer, to get synergy from knowledge, to create a vision and to be open for corporation. While the management applications convenient to the knowledge age urges to reativity, he creativity will also provide new application models. The continuous progress can only be done with this circle in the 21st century. The subjects, summarized above, are dealed with a whole in this study. The effects of the informed society on the managements are determined and began to search how the change with knowledge, affect these manegements. «C. YOKSEKÛCRTTIM KURVUr