Comparing three techniques in vocabulary teaching with special emphasis on contextual guesswork
Bağlamsal tahmin tekniğinin vurgulanarak kelime öğretiminde üç tekniğin karşılaştırılması
  1. Tez No: 117881
  2. Yazar: SÜHENDAN ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
112 ÖZET Bu çalışma öğrencilerin kelime öğrenme performanslarının geliştirilmesinde bağlamla ilgili ipuçlarının rolünü bulmaya yöneliktir. Öğrencilerin kelime öğrenmede bağlam kullanımı hakkında bilgileri yoktur. Bu tezin yazarı, dil öğrenenlerin kelime öğrenme stratejilerini geliştirmede ihtiyaca gereksinim duyduklarını gözlemlemiştir. Gazi Üniversitesi Hazırlık sınıflarında özellikle okuma yapılırken sıklıkla parçalarda bilinmeyen kelimelere rastlanır. Bu durumda öğrenciler ya sözlük kullanırlar ya da öğretmenlerinden kelimeyi çevirmesini isterler. Yazara göre bu ikisi geçici çözümlerdir bu yüzden de öğrencilere bağlam kullanımı kabiliyetini kazandırarak bu soruna bir çözüm bulmaya çalışmıştır. ilk bölümde, çalışmanın konusu, problem, amacı ve sınırları sunulmaktadır. İkinci bölümde kaynak taramasından elde edilen konuyla ilgili bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde, sınıf içinde uygulanan ön testler, son testler ve bu testlerden elde edilen sonuçlar incelenmektedir. Dördüncü bölümde, böyle bir konuda tez yazma nedeni, kelime öğrenmedeki yanılgılar ve bu yanılgıları ortadan kaldıracak muhtemel çözüm yolları ve bağlamsal tahmin. Y tekniğinin diğer tekniklere olan üstünlüğü ele alınmıştır. A“ n ”f İ ti* ¦*«, C » /
Özet (Çeviri)
111 ABSTRACT This study aims at finding the role of contextual clues in the improvement of the performance of the students in vocabulary learning. After having observed a need to develop the vocabulary learning strategies of the language learners, the writer of this dissertation has focused on contextual guesswork. In Preparatory Classes at Gazi University, we frequently come across unknown words especially when doing reading. In such cases, the students either use a dictionary or ask their teachers for the translation of the unknown words. These two are temporary solutions for the writer so she has tried to find a solution to that problem by giving the ability of contextual guesswork. In the first part, background to the study, the problem, the aim and the scope of the study are displayed. The second chapter provides the theoretical background and the relevant literature to the study. In the third chapter the pretests, recall tests and their results are presented. The reason for writing about such a topic, the fallacies among vocabulary learning and possible remedies to eradicate them and the superiority of contextual guesswork have been handled in the last chapter.