20. yüzyıl başında Kazakistan'da siyasi durum. Alaş Orda hareketleri
Politikal situation in the beginning of the 20. century. Alash Orda's administration
  1. Tez No: 117894
  2. Yazar: KULDARYA MAYMAKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
162 ÖZET“XX. Asrın Başında Kazakistanda'ki Siyasi Durum. Alaş Orda Hükümeti”hakkındaki tez çalışmamız Giriş ve 2 Bölümden oluşmaktadır. Tezimin Giriş bölümünde Alaş hareketinin uzun yıllar araştırılmamasının nedenleri ve Sovyet Hükümetinin Kazak tarihi sayfasından bu hareketi tamamen silme konusunda yaptığı faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. I. Bölüm'de Türkistan'ın Rusya tarafından işgal edilmesi, 1900 -1917 yıllar arasında Türkistan ve Kazakistan'da vuku bulan siyasi olaylar,“Alaş”hareketinin başlangıcı ve bu harekete Öncülük eden Kazak siyasi aydınlarının faaliyetleri ve onların neticesinin sonuçlarını ortaya koydum. II. Bölümde Şubat 1917 ihtilalinden sonra Kazakistan'da oluşan sosyal ve siyasi değişim, ayrıca. Alaş hareketinin parti olarak siyasi mücadeleye çıkması, faaliyetleri, yabancı hükümetler ile irtibatı, Alaş Orda Hükümetinin kuruluşu ve düşüşü, Alaş partisi ve Alaş Orda hükümetinin tarihi: ilk önce siyasi parti olarak Alaş; ikinci. Devlet olarak yapılanan Alaş Otonomisi; üçüncüsü de bu otonomiyi (Alaş diye adlandırılan Kazak memleketini) idare eden Alaş Orda Hükümeti ile ilgili olaylar araştırıldı. Kazak aydınlarının bağımsızlık için yaptıkları mücadele, birtakım egemenlik karşıtlarının yanlış yönlendirmeleri ve toplum içindeki fitneler neticesinde, tam tersine vatan hainleri olarak tanıtılmış, dolayısıyla da mücadele başarılı olamamıştır. Sömürgeciliğe karşı başlatılan mücadelenin bu şekilde gelişmesine neden olan olaylar da çalışmamın bir kısmını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
163 ABSTRACT Our thesis about 'Political situation in Kazakhstan in the beginning of the XX century. Alash Orda' s administration consists of Introduction and the 2nd chapter. In the Introduction part of my thesis a detailed information about the reasons of not investigating Alash's action for a long time and Soviet Government's activities on erasing this action completely from Kazakh history. In the 1st Chapter I put forth the conclusions about Turkistan's occupation by Russia, political events occurred in the period from 1900 to 1917 in Türkistan and Kazakhstan, the beginning of 'Alash' action and the activities of Kazakh political intellectuals which contributed to this action and the results of these activities. In the 2nd Chapter social and political changes in Kazakhstan after the revolution in February 1917, also the appearance of Alash action as a party in the political fight, its activities and communications with foreign governments, the establishment and the fall of Alash Orda's government, and the history of Alash and Alash Orda's government: first of all as a political party Alash; the second is the Alash Autonomy as a state; and the third one is that the events related to Alash Government which administered the autonomy were investigated. The fight of Kazakh intellectuals for independence wasn't successful to misadministration of some oppositions and presenting them as motherland enemies due to discords in a society. Also the events that contributed to development of the fight against the colonialism in this way represent one part of my research.