Pazarlama stratejileri ve ticari bankalarda uygulamanın incelenmesi
Marketing strategies and empirical study in commercial banks
  1. Tez No: 117906
  2. Yazar: METEHAN TOLON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
158 ÖZET İşletmelerin tümü için stratejik yönetim etkinlik açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle de rekabetin yoğun yaşandığı sektörlerde pazarlama stratejilerinin seçimi ve uygulanması işletmelerin ön plana çıkabilmelerinde anahtar rolü üstlenmektedir. Pazarlama stratejileri belirlenirken işletmeler öncelikle iç ve dış çevre analizini objektif olarak yapmalıdır. Bu analiz sonucunda elde edilen bilgiler ışığında pazar bölümlendirme, hedef pazar seçimi yapmalı ve ürün/hizmetini konumlandırmalıdır. Daha sonra da seçmiş olduğu pazar bölümüne uygun olacak şekilde pazarlama karması elemanlarını belirlemelidir. Para piyasasının en önemli kurumu olan bankalar ve özellikle de hitap ettiği kitlenin genişliği açısından ticari bankalar, gelişimin en hızlı yaşandığı sektör elemanlarından biridir. Bu açıdan ele alındığında bankacılık, pazarlama stratejilerinin seçimi ve uygulanması hususunda dikkat edilmesi gereken bir sektördür. Ticari bankalar faaliyetleri itibariyle hizmet işletmeleri olarak tanımlanmaktadırlar. Bu anlamda pazarlama stratejilerini seçmeleri ve uygulamaları açısından literatüre eklenmiş olan pazarlama karması elemanlarını - insanlar, süreç yönetimi, fiziksel olanaklar, - da dikkate almak durumundadırlar. Bu faaliyetlerin en önemli yansımala rı özellikle son yıllarda yoğun olarak uygulanmaya başlanan müşteri ilişkileri yönetimi, bireysel bankacılık ve alternatif dağıtım kanalları olarak nitelendirilen internet bankacılığı, çağrı merkezleri, mobil bankacılık, kiosk bankacılığı, otomatik vezne makineleri, akıllı kartlar, telefon bankacılığı, ev ve ofis bankacılığı gibi ürün/hizmetlerde görülmektedir. Türkiye'deki ticari bankalar sektördeki bu hızlı değişime ayak uydurabilmişler ancak bu ürün/hizmetlerin geliştirilmesi ve uygulanması159 sırasında yeterince araştırma ve denetleme yapmadıklarından etkin olmamışlardır. Nitekim Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri ardından dokuz tane ticari banka fona devredilmek durumunda kalmıştır. Bu durum diğer ticari bankaların faaliyetlerini tekrar gözden geçirmeleri konusunu gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
160 ABSTRACT Strategic management is of utmost importance for the entire business' efficiency. Particularly in areas in which a harsh competition takes place, the choice and the application of marketing strategies have a key role for the success of the business. While determining the marketing strategy, firms have to objectively carry out internal and external environment analysis. In light of the data obtained from this analysis, market segmentation and market targeting should be carried out, to be followed with the product / service positioning. Then comes the decision on marketing mix components that are appropriate for the selected market segment. Banks - one of the most important institutions of the financial sector - and particularly the commercial banks - as they have a wider range of appeal - are among the units which experience a fast level of development. From this point of view, in banking sector, marketing strategies should be carefully chosen and applied. Commercial banks are described as members of service sector in relation with their activities. Therefore they have to understand marketing mix components - such as people, process management, physical skills - for the choice and the application of marketing strategies. Important reflections of these activities can be observed in the products / services such as customer relations management, individual banking and internet banking (both of which are defied as alternative channels of distribution), call centers, mobile banking, kiosk banking, automated teller machines, smart cards, telephone banking, home and office banking - all of which are applied widespread in the recent years.161 Commercial banks in Turkey have kept pace with changes and developments in the field yet they were not efficient due to the lack sufficient research and investigation. Consequently, in the economic depressions of November 2000 and February 2001, 11 commercial banks were taken over by the state. Under these circumstances, the revision of the activities of other commercial banks was brought to the agenda. TJc YtteiKööumM KUBUI*