Ders kitabı resimlerinin analizi
Analysis of course book's illustration
  1. Tez No: 117907
  2. Yazar: NURİ ÖZGÜR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Eğitim bilimsel bir süreçtir ve bu sürecin vazgeçilmez öğelerinden olan kitapların bilimsel yöntemlerle hazırlanması gerekliliği de tartışmasız kabul edilmelidir. Bir ders kitabında içerik nedenli iyi hazırlanmış olursa olsun öğrencinin psikolojisi, zevkleri, ilgi ve ihtiyaçları gözönünde bulundurulmadığı taktirde eğitim aracı olarak yeterli güdülemeyi sağlayamayacaktır. Bununla beraber maliyet, dayanıklılık gibi unsurlar ders kitaplarının hedef kitlesi düşünüldüğünde büyük önem taşımaktadır. Bütün bu unsurları kitap içerisinde toplamak, yapılandırmak ve bilimsel bir çerçeveye uygulayıp kriterlerini oluşturmak grafik tasarımcısının görevidir. Grafik tasarımı bütün bu rolleri üstlenmiş durumda iken, kitaplarda estetik nitelikleri ikinci plana itmek, kitabın eğitim yönü için büyük bir yanlış olacaktır. Estetik nitelikleri geri plana itilmiş bir kitap öğrencinin dikkatini toplayamayacak veya dikkati yanlış noktalar üzerine toplayarak öğrenciyi konudan uzaklaştıracaktır. Öğrencinin konu üzerinde odaklanabilmesi için sayfa düzeninde kullanılmış olan grafik unsurların metni geri plana iterek öne çıkmaması, kitap genelinde bir tasarım birliği kurulması, metinlerin font, punto, renk açısından okuma güçlüğü yaratmaması, resimlemelerin metinleri destekler nitelikte olması zorunluluktur. Tasarımcının görevlerinden biride ürünün hedef kitle ve amaca uygun malzeme ve maliyet ile hazırlanmasıdır. Pahalı bir kitap eğitim aracı olarak uygun olmayacaktır fakat ders kitabının dayanıklı olması, estetik niteliklere sahip olması zorunluluktur. Maliyet ile kalite arasında dengeyi sağlamak tasarımcının birinci ödevidir. Bir ders kitabının tasarlanması sürecine ilgili ders alanının uzmanları, eğitim planlamacıları, grafik tasarımcılar, öğretmenler, öğrencilerve kitabı basacak olan matbaa katkıda bulunmalıdır. Bir başka deyişle üretimin her aşamasında görev alanlar, üretimin teorisini oluşturanlar ve tüketici ürünün başarılı olması için omuz omuza mücadele etmelidirler. Bu araştırma lise düzeyinde kullanılmakta olan üç Türkçe kitabının grafiksel niteliklerinin incelenmesi, karşılaştırılması, ve örneklerden elde edilen veriler üzerinde çalışılması yolu ile tamamlanmıştır. Grafik tasarımın gerekliliği ve taşıması gereken nitelikler konusunda bir çerçeve çizmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Education is a scientific process and the necessity of scientific preparing of books which are non relinquised elements of this process must be accepted without discuss. Although how well the content of a course book is prepared as an educational material, it can't supply the motivation enough if the students' psychology, enjoyment, interest and necessities aren't taken into consideration. How ever the elements as cost and durability will be very important when the target mass of course books is considered. It is the duty of graphics planner to collect all these elements in the book and build up eriterion by practising it into a scientific frame. While graphics planning involves all these rules it will be a big mistake to push esthetics qualities in the backgraund for the educational aspect of the book. A book whose esthetics qualities have been remained in the backgraund won't be able to call the students' attention or by calling the attention to the wrong points it will make him away from the topic. The graphical elements which have been used for the page arrangement must not bring forward; a project union must be established in the whole book; the size of type and the colour must not cause reading difficulties; illustrations must support the text in order to focus the students on the topic. One of the duties of the graphics planner is that the product should be prepared with svitable materials for the aim and cost for the target mass. An expensive book won't be appropriate as an educational material but it is obligatory to be enduring and to have esthetics qualities for a course book. The first duty of the projecter is to balance the cost and the quality.The experts of that subject, educational planners, graphics planners, projecters, teachers, students and the printing office which will print the text should contribute during it is being projected. That is the ones who take part in every level of producing, who build up the producing theory and the consumer must work together for the product's success. This investigation has been completed by examining graphical qualities of three Turkish books which are used for high school level, their contrass and studies on the datums which have been obtained from the examples. It has been tried to draw a frame on the necessity of the graphics project and the qualities which should support.