Türkiye'de medya ekonomisi ve kamu yayınları
Media economy in Turkey and the public broadcasting corporation
- Tez No: 117911
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Radyo-Televizyon, Economics, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Dünya ekonomisinde varlığını önemli ölçüde hissettiren enformasyon endüstrilerindeki hızlı gelişmeler, iktisatçıları oldukça yeni koşullarla karşı karşıya bırakmıştır. Enformasyon endüstrisi ürünlerinin, sanayi ve hizmetler sektöründeki ürünlerle oldukça farklı bir niteliğe sahip olması, üretim, dağıtım maliyet ve finansman koşullarındaki sıra dışı özellikleri bu endüstrinin kendine özgü yapısını ortaya koymaktadır. Enformasyon endüstrilerinin en önemli bileşeni olan medyaların ise, ekonomik araştırmalara son yıllarda çok sık konu olduğu görülmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde, serbest piyasa ekonomisi-yoğunlaşma, yoğunlaşma-çok seslilik ve bilginin kalitesi-kar maksimizasyonu gibi çatışan hedeflerin dikkate alınmak zorunda olduğu medya endüstrisinin, kendine özgü ekonomik özellikleri ele alınmış, teorik açıdan bu farklılıkların piyasaya yansıma biçimleri incelenmiş ve dünyadaki gelişmeler araştırılmıştır. Çalışmamızın Türkiye ile ilgili bölümünde, medya endüstrisinin kendine hâs koşullarında, Türkiye'deki rekabet biçimleri ve buna bağlı olarak firma davranışları, piyasaya giriş engelleri ele alınmıştır. Elektronik-görsel ve yazılı medyada sahiplik ilişkileri ve bu ilişkilerin piyasaya yansıma biçimleri Türkiye ile ilgili bölümün ana temasını oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, dünyadaki kamu yayın kurumları ve Türkiye'nin tek kamu yayın kurumu olan TRT'nin incelenmesiyle, medyasektöründe kamu yayıncılığının gerekliliği ve etkinliğinin araştırılmasının yanısıra kamu yayın kurumlarıyla özel (ticari) yayın kurumları arasındaki farklılıkların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Türkiye'de ticari yayın.kurumlarının 90'lı yıllardan itibaren hızlı bir şekilde faaliyete geçmesi ve oluşan rekabet ortamı“Kamu Yayıncılığı”kavramının yeniden tanımlanması zorunluluğunu getirmiştir. Böylece bu alanda yürürlükte olan yasaların değişikliliği ve bu kurumların kendi içinde“yeniden yapılanma”süreci içine girmeleri zorunlu olmuştur. Çalışmamızda yer alan, dünyada ve Türkiye'de bu yönde yürütülen faaliyetler ise medya sektörünün iktisadi ve sosyal yönünün birlikte değerlendirildiği önemli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The rapid developments in the information industries, considerably felt in the world economy, left the economists face to face with new conditions. The products of the information industries being quite different from those in the industrial and civil service and their unusual characteristics in production, distribution, cost price and finance, reveal the different structure of this industry. Media which is the most important component of the information industries, has often been the subject of economic research in the past few years. The different economic characteristics of media industry whose contradictory targets such as free market economy, intensification, voicing of opinions and the quality of the information-interest maximization which have to be taken into consideration, were taken up in the first section of our. study; the reflection of these differences in the market theoritically and developments in the world were researched. Competing in Turkey and the way firms act and obstacles before entering the market were taken up in the section about Turkey. Proprietorship relations in the written media and electronic-visual and the reflection of these relations in the market form the main theme of the section about Turkey. The last section of the work aims at. comparing the differences between public broadcasting corporations and private broadcasting corporations apart from researching the need and effectiveness of Public Broadcasting in the media sector by examining TRT- the only public broadcasting corporation in Turkey and the other public broadcasting corporations throughout the world. The private broadcasting corporations in Turkey becoming rapidly active as of the 90's and the environment of competition formed as a result of this, has resulted in the necessity ofIV Turkey becoming rapidly active as of the 90's and the environment of competition formed as a result of this, has resulted in the necessity of redefining the concept of Public Broadcasting. In this way, it has become a must for the an amendment to be made to the laws in effect in this domain and for these corporations to enter a restructuring process within themselves. Such activities carried out throughout the world and Turkey and which are part of our work, offer important results which evaluate both the economic and social aspect of the media sector.