Hayvannar turındagı ekiyetler (Hayvan masalları) metni üzerinde Tatar Türkçesinin ses özellikleri açısından değerlendirilmesi
The Phonestics of Tatar Turkish via hayvannar turındagı ekiyetler (animal stories) which belong to Tatar Turks
- Tez No: 117917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Tatar Türkçesi, Türk lehçeleri içinde Kuzey-Batı (Kıpçak) grubuna dahil edilmektedir. Çalışmamız, Tatar Türkleri'ne ait Hayvannar Turındagı Ekiyetler (Hayvan Masalları)'den hareketle Tatar Türkçesi'nin ses bilgisi özelliklerini tespit etmeye yöneliktir. Tezimiz giriş, inceleme, metin ve aktarma olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir.“Giriş”bölümünde Kazan Tatarları ve Tatar Türkçesi, Tatar Türkleri'nin tarihçeleri ve edebiyatları üzerinde durulmuş, Türk edebiyatında masal türü hakkında bilgi verilmiştir.“inceleme”bölümünde metinlerden hareketle Tatar Türkçesi'nin ses bilgisi özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Verilen örnekler, Eski Türkçe ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırılmıştır.“Metin”bölümünde ise tez çalışmamıza kaynak olan 33 masal transkribe edilmiştir. Her masala bir numara verilmiş, ayrıca masal içindeki satırlar da numaralandırılmıştır.“İnceleme”bölümünde verilen örneklerdeki ilk rakam masal numarasını, ikinci rakam satır numarasını göstermektedir.“Aktarma”bölümünde transkripsiyonlu metinler Türkiye Türkçesi'ne aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Among the Turkish languages, Northwest (Kıpçak) group includes Tatar Turkish. Our study confirms the features of the phonetics of the phonetics of Tatar Turkish via Hayvannar Tunndagi Ekiyetler (Animal stories) which belong to Tatar Turks. Our thesis consists of four sections; Introduction, Examination, Texts and Translation. Introduction gives information about the history and Literature of Tatar and Kazan Turks and also about the type of the stories in Turkish Literature. Examination part shows the phonetics of Tatar Turkish through some texts. The examples given, compare the earlier Turkish Language and Turkish spoken in Türkiye now. In the texts, 33 stories as sources of our study are transferred. Each story is given a number and the lines in the story are also numbered. In the examination part, the first number shows the story - number and the second one is for the line. In the translation part, the texts with their transcriptions are translated into Turkish spoken in Türkiye.