Piyasada bulunan dekoratif deri ürünleri
Dekorative leather products to be find in market
  1. Tez No: 117948
  2. Yazar: İLKNUR ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
333 ÖZET Günümüzde dericilik sanatı, geleneksel özelliğini kaybetmeden ev ve giyim aksesuarlarında kullanılmaktadır. Bu araştırmada, Ankara İli piyasasında ve Konya, Nevşehir müzelerinde bulunan ürünlerin, çeşidi, tekniği, kullanım amacı, kalitesini incelemek; satış yeri sahiplerinin ürünlerin seçiminde dikkat ettikleri noktalan ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, 1998-2000 yılları arasında üretilmiş olan deri ev ve giyim aksesuarlarının özellikleri incelenmiştir. Araştırma, deri ev ve giyim aksesuarları üzerine çalışan 30 işyeri ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, Konya ve Nevşehir müzelerinde bulunan deri ürünler de araştırma kapsamına alınmıştır. Müzelerden 13 adet ev aksesuarı, 11 adet giyim aksesuarı; satış yerlerinden ise 28 adet ev aksesuarı, 28 adet giyim aksesuarı, toplam 80 ürün incelenmiştir. Satış yeri sahiplerine anket uygulanmış ve tüketicilerin tercihleri ve satışı etkileyen faktörler gibi konularda bilgiler elde edilmiştir. Satış yerlerinde ve müzelerdeki ürünlerin teknik, renk, kullanım amacı ve kompozisyonları da incelemiştir. Araştırma sonucunda incelenen ürünler genel olarak değerlendirildiğinde, deri ev aksesuarı olarak pano, saat, mask, kutu, kalemlik, kitap kılıfı; deri giyim aksesuarlarında ise çanta, cüzdan ve kemerin yoğun olarak çalışıldığı ortaya çıkmıştır. Müzelerdeki ürünlerde ise cilt, kudüm, tef, ayakkabı çeşidindeki ürünler incelenmiştir. Bu ürünlerde en çok kullanılan malzeme, kösele ve deridir. Ürünleri süslemede en çok geometrik ve bitkisel desenler kullanılmış ve çok sayıda334 Bu ürünlerde en çok kullanılan malzeme, kösele ve deridir. Ürünleri süslemede en çok geometrik ve bitkisel desenler kullanılmış ve çok sayıda malzemeden yararlanılmıştır. Bunlar ahşap, demir halkalar, fermejup, zımba, çeşitli iplikler, cam vb. gibi çeşitli malzemelerden oluşmaktadır. Deri ürünlerin yüzey süslemesinde en çok boyama, baskı, aplikasyon ve ıslatarak şekil verme teknikleri kullanılmıştır. Bu tekniklerden başka keserek işleme, linol işleme, kabartma, oyma (katı'a) işleme ve gömme teknikleri de deri ürünlerde kullanılan teknikler arasındadır. Ürünleri boyamada en çok anilin boya kullanılmaktadır. Kahverengi ve siyah, yoğun olarak kullanılan tonlar arasındadır. Ayrıca araştırma sonucunda, Ankara ili piyasalarından esinlenerek 7 adet ürün çalışılmıştır. Bu ürünlerden birinin analizi yapılmıştır. Üç adet ürün tasarımına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
335 SUMMARY Today, the Leather Handicrafts are still being used as the accessories in houses and clothing without losing their traditional features. In this study, the purpose is to investigate the varieties, technique, the aim of use, and the quality of the handicrafts being exhibited in the museums in Nevşehir - Konya, and sold in Ankara markets, and to put forward the points, which are paid attention by the sellers, during their selection. The features of the leather accessories in houses and clothing, which were recently produced between 1998 and 2000, were investigated. This study was limited with 30 workshops dealing with making the leather handicrafts. In addition, those exhibited in the museums in Nevşehir - Konya and Ankara were also included in the scope of the study. Total of 80 pieces consisting of 31 and 1 1 pieces as the house and clothing accessories respectively in the museums, and 28 pieces for each group as the house and clothing accessories in the market, were investigated. An inquiry form was filled in for each handicraft seller, and the information such as the customer preference, and the factors affecting the sales were obtained. Also the technique, colour, the purpose of use, and the composition of the handicrafts in the museums and the stores were investigated. As a result, it was shown that the house leather accessories such as the wall - panels and clocks, masks, boxes, pencil boxes, and the book bindings, and the clothing leather accessories such as the bags, valets, and the waist belts were the handicraft pieces, which are still being produced, (kudüm) small kettledrums, tamburine, and shoes. The material mostly used in production was the sole leather and the hide leather.336 In these handicrafts, geometric and floral decoration and figures were used together with the other materials such as the wooden and iron rings, snap-fasterners, punches, various threads, and the pieces of glass. The techniques that were commonly used for decoration of the leather handicrafts were the painting, printing, applique and the forming by wetting in line with other techniques such as cutting, sculpture embroidery, embossing, engraving, embedding and casing. The aniline paintings were mostly used for painting these handicrafts. Brown and black were among the colours extensively preferred. In addition, five pieces were produced inspiring by Ankara market. The analyses for one of the pieces, and three designs were realized.