Yaşlı kadın tüketicilerin hazır giyim ürünlerini kullanma problemleri ve çözüm önerileri
Problems of aged women in consuming ready-made clothing and solutions proposed
- Tez No: 117962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışma; yaşlı kadın tüketicilerin hazır giyim ürünlerini kullanım anında karşılaştıkları sorunları ve hazır giyim ürünlerinde bulunmasını istedikleri özellikleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde oturan en az 65 yaşında olan 160 kadın tüketici oluşturmuştur. Araştırmaya alınan yaşlıların % 56' sı 65 -75, % 31 'i 76 - 85 ve % 13' ü ise 86 ve üstü yaş grubundadır. Verilerin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket sonuçlarına göre belirlenen sonuçlar ve beklentiler tek tek ele alınarak değerlendirilmiş ve öneriler getirilmiştir. Çalışmada konu ile ilgili araştırmalara bağlı olarak; Hazır giyimin tanımı ve tarihi gelişimi, hazır giyim sektörünün Türkiyedeki durumu, Türk hazır giyim sanayinin yapısı ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Daha sonra insan vücut yapısı, yaşlı hakkında genel bilgi, yaşlı nüfusun dünya'da ve Türkiye'deki durumu, dünya' da ve Türkiye' de yaşlılara sunulan hizmetler, yaşlıların sosyal, psikolojik ve ekonomik özellikleri, günlük yaşam ile ilgili özellikler, vücutta yaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler ve bu değişikliklerin giyime olan etkisi ile ilgili ana başlıklar altında toplanmıştır. Ayrıca yaşlılara yönelik yapılan tüm çalışmalar, süreli yayınlar, araştırmalar, kitaplar, makalelerde çalışmada incelenerek sunulmuştur. Yaşlı kadın tüketicilere uygulanan anket ile tüketicilerin hazır giyim ürünlerini kullanırken karşılaştıkları sorunlar ve hazır giyim ürünlerinde bulunmasını istedikleri özellikler tespit edilmiş ve yorumlanmıştır. Anket sonuçlarına göre belirlenen sorunlar ve beklentiler değerlendirilerek sonuç ve öneriler kısmında okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır. Yaşlıların giysi tüketimine yönelik isteklerinin, ihtiyaçlarının, sorunlarının bilinmesi ve bu doğrultuda ihtiyaçlara cevap verecek şekilde giysi üretiminin tasarlanarak yapılması hem üreticiler açısından hem de tüketiciler açısından yararlı olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was prepared to determine the problems that aged woman consumers encounter on using ready-made clothing and properties that a ready-made clothing should have. This research consists of 160 woman consumers who are at least 65 years old and living in Istanbul. Aforementioned consumers can be sorted by age as 56 % belong to 65-75, 31 % belong to 76-85 and 13 % belong to equal or more than 86 years of age. Questionnaire method was used to collect data. These data were used to determine expectations. Then proposals were put forward to meet each one of the expectations. In this study, you can find the definition, history of the ready-made clothing and the structure of the sector in Turkey. The subject is explained under the following subheadings: human body; general knowledge on the elderly; elderly population in Turkey and the world; services provided to the elderly in Turkey and the world; social, psychological and economic conditions; daily life of the aged; changes in the human body as the age grows older and how these changes affect dressing. Furthermore, to complete this research, previous studies, periodicals, books and articles about aged women were scrutinized and presented. By using questionnaire, the problems that aged women consumers encounter on using ready-made clothing and properties that a ready-made clothing should have, were determined. Problems and expectations derived from questionnaire were evaluated and explained in“conclusion and proposals”section. In conclusion, it is for the benefit of both manufacturers and consumers that manufacturers understand desires, needs and problems of the aged and produce accordingly. IV