Kazak halk edebiyatı metni esasında Kazakçada isim
Cossack folk literature nouns in Cossack's language based on Ertegiler text
  1. Tez No: 120473
  2. Yazar: GAMZE SAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
375 ÖZET Bu çalışmada Türk Lehçelerinden biri olan Kazakçada“İsim”konusu işlenmiştir. Çalışmada“Kazak Ertegiler ”adlı Kazakça eser ele alınmış ve çalışma bu metin üzerinde yürütülmüştür.“Giriş”,“Metin”,“İnceleme”, ve“Sonuç”ana bölümlerinden oluşan tezin“Giriş”kısmında Kazakça ve Kazak Halk Edebiyatı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca esas alınan“Kazak Ertegiler”tanıtılmıştır. Eserin Kazak Halk Edebiyatı için öneminden de söz edilmiştir. İnceleme bölümünde, önce morfoloji çalışması yapılmıştır. Yapı bakımından isimler ile isimden isim ve isimden fiil yapan ekler bu bölümde incelenmiştir. Daha sonra isim çekimi ele alınıp, çekim ekleri üzerinde durulmuştur. Son olarak isimler, sıfatlar zamirler ve zarflar çeşitleriyle birlikte verilmiştir. Her konu için metinden örnek cümleler alınmıştır.“Metin”bölümünde Kazakça metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Daha sonra metnin Türkiye Türkçesine aktarılmış şekli verilmiştir. Metnin transkripsiyonlu şekli, inceleme bölümünde kolaylık sağlaması açısından satır numaralan ile yazılmıştır. Metin kısmı, on dört Kazak halk masalından oluşmaktadır. Bu masallarda olağanüstü kahramanlık olayları büyülü bir anlatımla işlenmiş bunun yanında Kazakların sosyal hayatları, yaşam tarzları, savaş ve kahramanlıkları da masallara yansıtılmıştır. Çalışmamız,“Sonuç”adı verilen genel bir değerlendirme ile sona erdirilmiştir. Eser, konuyla ilgili bir kaynakça ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
1 376 ABSTRACT In this study one of the Turkish dialects, nouns in Cossack dialect was worked. In the study the written Cossack dialect work called“Kazak Ertegiler”was examined and the study was carried out on this text. In the introduction part of the study set up of main parts,“Introduction”,“Study”'Text“, and ”Conclusion“ some information about Cossacks and Cossack dialect was given. The Cossack's language were briefly introduced. In addition ”Kazak Ertegiler" taken as basis was introduced. The works importance for Cossack folk literature was also mentioned. In the study part, firstly morphological study was done. Nouns in terms of structure, suffixes forming a noun from a noun and a noun from a verb were studied in this part. Later noun suffix was examined, suffixes were mentioned in details. Lastly nouns, adjectives, pronouns and adverbs were given with their types. For each subject example sentences were taken from the text. In the text part the transcript of Cossack dialect text was done. Later the form of the text translated into Turkey Turkish was given. The text's transcript form was written with line numbers in order to provide convenience in the study part. The text part consisted of four teen Cossack tales. In these tales extraordinary heroic acts were worked with a bewitching narration. In addition Cossacks' social lives, life styles, their wars and heroism were reflected in these tales. The study is finalised with a general evaluation called conclusion. The work is completed with a bibliography related to the subject. ^^