Jüsipbek Aymauvıtov (1889-1931): hayatı edebi kişiliği ve eserleri
Life, literary personality and works of Zhusipbek Aymauvitov
- Tez No: 117992
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
346 ÖZET“Jüsipbek Aymauvıtov (1889-1931): Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri”adlı çalışmamız Giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezimizin“Giriş”bölümünde Kazak halkının kültürünü yansıtan sözlü edebiyat örnekleri üzerine duruldu. Çünkü, XX. yy. başındaki Kazak edebiyatında büyük eserler vermiş olan Jüsipbek Aymauvıtov'un edebî., kişiliği ile yaratıcılık sanatının gelişmesinde büyük payı olan sözlü edebiyata değinmeden geçmek mümkün değildi. Bunun dışında Kazak halkının bir devlet olarak tarih sahnesine çıkmasından sonra ortaya koymuş olduğu edebiyat ürünleri hakkında bilgi verilirken konuya tarihî açıdan yaklaşıldı. 1. Bölümde Jüsipbek Aymauvıtov'un doğum tarihiyle ilgili görüşler, Ekim İhtilali öncesi ile sonrası hayatı ve ölümüne dair bilgilerin verilmesinin ardından çocuklarının ve öğrencilerinin hatıralarından da yararlandık. 2. Bölümde edebiyatın bir çok dalında eser vermiş olan yazarın sanatçı kişiliği, üzerinde duruldu. Yazarın roman, dram, edebî tenkit ve ilmî eserler konusunda öncü olduğu öne sürüldü. 3. Bölümde ise, yazarın telif ve tercüme eserleri ana hatlarıyla inceleye tabii tutuklu. Bu konuda yazarın on şiiri, yirmi hikayesi, üç romanı-, altı dramı, dört ilmî eseri, kırk dört makalesiyle birlikte mevcut tercüme eserleri değerlendirildi. Yazarın eserlerini değerlendirme sırasında ortaya çıkan ortak özellikler, tespit edilmeye çalışıldı. Kazak edebiyatının pek çok dalında eser vermiş olan Jüsipbek Aymauvıtov'un, roman ve dram sahasında öncü olduğu ve Kazak halkının millî özgürlüğü konusunda eğitime önem verdiği öne sürüldü. Bir yazar olarak kendi döneminin ' gerçeklerini yansıtan Jüsipbek Aymauvıtov'un Kazak halkının özgürlük mücadelesini yönlendirme konusunda büyük çaba gösteren büyük bir fikir adamı ve milliyetçi bir aydın olduğu kanaatine varıldı. ^ ss*
Özet (Çeviri)
347 ABSTRACT This master thesis named“Life, Litarary Personality and Works of Zhusipbek Aymauvitov”consists of introduction, three sections, conclusion and bibliography. The introduction gives information about Kazakhs oral literature. It's important to know oral literature, because Zh. Aymauvitov who had composed great works in Kazakh literature at the bcgining of XX century was impressed by oral literature. We try to use historical method in giving information about products of literature. İn the first section the biography of Zh. Aymauvitov has re-composed basing on the historical datas and the informations devired from memories his children and students. i İn the second section, literary personality of the writer who has many masterprieces on different branches of literature has been established. We think that the writer was vanguard in branches like novels, dramas, literally crili/.m and scientific works. İn the third section works which was composed and translated by the writer have been rescearched. The writer composed 10 poems, 20 short stroies, 3 novels, 6 dramas, 4 scientific works, 44 articles, so it may be considered that he was vanguard in novel and drama branches and he focused on education of Kazakhs. As a writer who shows realities of his period Zh. Aymauvitov worked in freedom struggle of Kazakhs. As a conclusion one of the greatest inteligents of this period Zhusipbek Aymavitov was a great thinker and nationalist.; '.