Sağ ve sol karşısında Cemil Meriç
Right and left evaluated by Cemil Meriç
  1. Tez No: 117995
  2. Yazar: GÖKSAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
129 ÖZET“Sağ ve Sol karşısında Cemil Meriç”başlığıyla hazırlanan bu tez dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, fikir dünyası ve siyasetin iki temel eksenini oluşturan Sağ ve Sol'u başlangıcından günümüze kadar olan serüveni hakkında bir çerçeve denemesi yapılarak, aynı zamanda Türkiye özelinde kavranışı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, Türk Fikir Tarihi'nde Sağ'ın ve Sol'un kökenleri, gelişimi ve bu gelişim evresindeki karşılaştıkları güçlükler, bu güçlüklerle beraber Türk Düşünce Dünyası'na olumlu ya da olumsuz olarak bulundukları katkılar işlenmiştir. Ayrıca modern Türkiye'nin kuruluş evresindeki oynadıkları rolleri tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, Cemil Meric'in bir aydın olarak Türk Düşünce Dünyası'ndaki bireysel serüveni konu edilerek onun aydın kişiliğinin özelliği ve orjinalliği vurgulanmıştır. Ayrıca Cemil Meric'in Sağ'ı ve Sol'u açıklamak için başvurduğu temel argümanlar olan kültür ve medeniyet konusu işlenmiştir. Dördüncü Bölümde, Cemil Meric'in Sağ ve Sol'un Türkiye'de anlaşılması noktasında temel ekseninin kaydırılmasında ciddi şekilde rol oynayan ideoloji ve slogan olgusu işlendikten sonra, Türkiye'de Sağ ve Sol'un iki hasım gibi birbirine meydan okuyan kamplar haline gelmesinin sebebi olarak, aydınların kendi aralarındaki kamplaşmaları ve halkla olan ilişkileri konu edilmiştir. Cemil Meriç Sağ ve Sol'un Türkiye özelinde birbirine meydan okuyucu hale gelmesinin başlıca nedenini kültür ve medeniyet algılayışının ayrışmasında ve bunların Sağ ile Sol'a dahil olanlarca farklı farklı algılanmasından kaynaklandığını söylemektedir. Tezimizin bundan sonraki kısımlarında, Sağ ve Sol'un kültür ve medeniyet kavramlarını nasıl algıladıkları açıklanmıştır. Dördüncü bölümün sonunda ise Cemil Meric'in Sağ'ın ve Sol'un karşısında kendi duruşu ve değerlendirmeleri tespit edilmiştir. Batı'da sadece daha iyi bir dünya için fikirlerin gelişmesine hizmet eden Sağ'ın ve Sol'un nasıl olup da bir dönem insanların birbirini yok etmesine kadar giden hasım ideolojiler haline gelme işlevi gördüğünün açıklanması yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
130 ABSTRACT This thesis, which has been prepared under the title of“Right and Left evaluated by Cemil Meriç”, consists of four chapters In the first chapter, a framework has been tried to be produced with regard to the adventure of left and right from its very beginnig upto now as they have formed the two basic axis of idea and policy. Furthermore, its perception special for Turkey has been expressed. In the second chapter, the roots of left and right in the Turkish history of idea, their development, the difficulties that thEy have faced during that development process as well as their either negative or positive contributions to the Turkish idea word have been studied. The roles that they have played during the foundation process are also determined in this chapter. In the third chapter, individual adventure of Cemil Meriç as an intellectual in the Turkish world of philosophy and politics has been focused and his entellectual personality and speciality has been stressed. Furthermore, the issues of culture and civilization, which are basic arguments that Cemil applied to explain rihgt and left, have been studied in this chapter. In the fourth chapter, concepts of slogan and ideology, which have (according to Cemil Meriç) played significant roles in shifting the basic axis of right and left as understood in Turkey, were studied and then as the reasons why left and right in Turkey have become two different camps challenging each other as if they were enemies, public relations of intellectuals and the frontation between themselves are pointed out. Cemil Meriç claims that the basic reason why left and right have become to challenge each other specially in Turkey is the difference in perception of culture and civilization and that it is also originated from different perception by the members of left and right. The remaning parts of our thesis explains how left and right perceive the concepts of culture and civilization. At the end of chapter four, personal evaluations for and his own position of Cemil Meriç accross left and right, which serve for the development of ideas for a better world in the West, have functioned to be hostile ideologies, which caused people to destroy each other is also explained. ?3