Normal ve kronik hipoksik izole sıçan akciğerinde iskemik önkoşullama: Peroksinitrinin etkileri
Normal and chronic hypoxic isole rat lung in ischemic preconditioning: Effects of peroxynitrite
  1. Tez No: 118032
  2. Yazar: NİLÜFER NERMİN TURAN DURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
-136- VI. ÖZET Akciğerlerde iskemi reperfiizyon hasarı transplantasyon, pulmoner tromboembolektomi ve kardiopulmoner bypass'tan sonra meydana gelir. Akciğerin iskemik önkoşullaması akciğeri iskemik-reperfüzyon hasarına karşı korumasına rağmen, akciğerdeki bu korumanın altındaki mekanizmalar yeterince aydınlatılmamıştır. Bu çalışmanın amacı normal ve kronik hipoksik hayvanlardana izole edilen akciğerlerde iskemi, iskemik önkoşullama ve endojen ve eksojen peroksinitritin önkoşullamadaki rolünü araştırmaktır, izole perfüzyon cihazına asılan akciğerler oda havasında Krebs- Henseleit solüsyonu ile 0.03 ml/g/dk olacak şekilde perfuze edilmiştir. Pulmoner perfüzyon basıncı basınç transducer ile ölçülmüş ve bilgisayar veri kayıt sistemi ile kaydedilmiştir. Peroksinitrit uygulaması agonistlerin kontraktil fonksiyonlarım değiştirmemiştir (KC, FE, 5-HT veya NaF). Akciğerlere 5dk. iskemi veya 5dk. süre ile 10 uM peroksinitrit uygulanmış ardında 5 dk. reperfiizyon ve 2 saat iskemi yapılmıştır. Önkoşullama yapılmayan 2 saatlik iskemi grubunda iskemi sonrası KC1 ve FE perfüzyon basınçları iskemi öncesine göre azalmıştır. İskemi veya peroksinitrit ile yapılan önkoşullama bu azalmayı önlemiş ve KC1 ve FE'nin oluşturduğu yanıtları düzeltmiştir. Peroksinitrit temizleyicisi ürik asitin (1 mM) veya poly (ADP-riboz) sentaz inhibitörü 3-aminobenzamid (1 mM) ve nikotinamid'in (İmM) akciğerlere önceden uygulanması iskemi ve peroksinitrit ile oluşturulan önkoşullayıcı etkiyi tersine çevirmiş ve KC1 ile FE cevaplarını-137- azaltmıştır. Akciğerlerdeki yaş/kura ağırlık oranı 2 saatlik iskemi grubu ile karşılaştırıldığında iskemi veya peroksinitrit ile oluşturulan önkoşullama grubunda belirgin olarak azalmıştır. Doku malondialdehid seviyeleri iskemi ve peroksinitrit ile önkoşullama yapılan grupta belirgin olarak azalmıştır. Hipoksik sıçanlarda, KC1 ve FE ile oluşturulan kasılmalar iskemi, iskemik önkoşullama ve peroksinitrit ile yapılan önkoşullama grupları arasında belirgin bir fark göstermemektedir. Buradan kronik hipoksik sıçan akciğerinde önkoşullama meydana gelmediğini söyleyebiliriz. Aynı şekilde kronik hipoksik sıçan akciğerlerinde önkoşullamanın meydana gelmediğini destekleyen yaş/kuru ağırlık oranlarında ve malondialdehid seviyelerinde de belirgin bir fark yoktur. Bu sonuçlar ile ilk defa peroksinitritin sıçan izole akciğerindeki önkoşullamanın koruyucu etkisinde belirgin bir rol oynadığı ve kronik hipoksinin akciğerlerde önkoşullamanın etkisini bozduğunu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-138- VII. Summary Ischemia-reperfusion injury of the lung occurs after lung transplantation, pulmonary thromboembolectomy, or cardiopulmonary bypass. Although ischemic preconditioning of the lung lead to a protective effect against ischemic-reperfusion injury, the underlying mechanisms of this protection are not well documented in the lung. The aim of this study was to investigate the role of endogenous and exogenous peroxynitrite in preconditioning of isolated lungs obtained from healthy and hypoxic rats. The lungs were mounted on a perfusion apparatus, perfused by Krebs-Henseleit solution at the rate of 0.03 ml/g/min, and inflated with room air. Pulmonary perfusion pressure was measured by a pressure transducer, and recorded continuously on a computer by using data acquisition system. Peroxynitrite administration did not modify the contractile function of the agonists (KC1, phenylephrine, 5-HT or NaF). Lungs were preconditioned by either ischemia (5 min) or peroxynitrite administration at 10 uM for 5 min, which were followed by 5 min reperfusion and 2 h of ischemia. 2 h of ischemia without preconditioning depressed KC1- and phenylephrine-induced increases in perfusion pressure. Preconditioning with ischemia or peroxynitrite prevented these depressions and restored KC1- and phenylephrine-induced responses. Pretreatment of the lungs with either peroxynitrite scavenger, uric acid (1 mM), or poly ADP-ribose) synthase inhibitors, 3-aminobenzamide (3-AB, ImM) and nicotinamide (1 mM), reversed the effects of ischemia and?139- peroxynitrite-induced preconditioning and decreased KC1- and phenylephrine responses. Wet/dry weight ratio of the lungs was markedly reduced in ischemia- or peroxynitrite-induced preconditioning groups when compared to in 2 h ischemia group. This data indicate that preconditioning prevents lung edema. Lung malondialdehyde levels were significantly decreased in ischemic and peroxynitrite preconditioning groups. In hypoxic rat lungs, KC1 and phenylephrine-induced contractions were not markedly modified either in ischemia, ischemic preconditioning or peroxynitrite-induced preconditioning implying that preconditioning does not occur in chronic hypoxic rat lungs. There were also no marked differences either in dry/wet weight ratio or a malondialdehyde level of the chronic hypoxic lungs, which further supports the conclusion that preconditioning, does not occur in chronic hypoxic rat lungs. These results provide first experimental evidence that peroxynitrite plays a significant role in the protective effects of preconditioning in the rat-isolated lungs and chronic hypoxia impairs the preconditioning effects of the lungs.