Nabumeton içeren tabletlerde yeni miktar tayini yöntemleri ve diğer yöntemlerle karşılaştırılması
New methods for the determination of the amounts of nabumetone in tablets and comparison with the other methods
  1. Tez No: 118033
  2. Yazar: YALÇIN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
160 VI. ÖZET Türkiye'de Relifex film tablet adı altında satılan ve non-steroidal antienflamatuar etkili, romatoid artrit ve osteoartrit tedavisinde endike bir bileşik olan nabumetonun. preparatlardaki miktarlarının tayini, için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Çalışmada, HPLC, HPTLC, lH-NMR ve LC/MS yöntemleri olmak üzere dört yeni yöntem.geliştirilmiş ve bulunan yöntemler ticari tabletlere uygulanmıştır. Ayrıca, Fako İlaçlan A.Ş. tararından uygulanan ve UV Spektroskopisi ile yapılan miktar tayini yöntemi de ticari tabletlere uygulanmıştır. Beş ayrı yöntemin sonuçlan istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve kendi aralarında hassasiyet, çabukluk, kolay uygulanabilirlik ve ekonomik yönden karşılaştırılması yapılmıştır. Geliştirilen bu yeni yöntemler günümüzde rutin analizlerde uygulanan UV yönteminden daha hassas ve daha iyidir. Bu çalışmayla, ilaç sanayinde ve ilaçların piyasa ile ruhsat aşamasındaki kontrollerinde teknolojinin yakından takip edilmesi gerekliliği açıkça ortaya konulmaktadır. Kantitatif ilaç analizlerinde daha kesin sonuç veren, kolaylıkla uygulanabilen ve insan hatasının en aza indirgendiği yeni cihazlan kullanmak ve birlikte getirdikleri modern teknolojilerle analizleri gerçekleştirmek kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
161 VH. SUMMARY New methods have been developed to determine the amount of nabumetone in preparations sold under the commercial name“Relifex”in Turkey, to treat the symptoms related to the rheumatoid arthritis and osteoartritis as a non steroidal anti-inflammatory drug. In this work, four different new methods, HPLC, HPTLC, 'H-NMR and LC/MS have been developed and applied to commercial tablets. The UV technique used by Fako Pharmaceutical Company and UV spectroscopic method which was developed in this study, are both applied in determining the amount of nabumetone in commercial products. The results of all these four different methods are compared and intercomparison of these results with respect to sensitivity, ease of applicability and the cost are made between themselves. All these new methods developed are better and more sensitive than UV methods used in routine analysis nowadays. In this study, it is obviously understood that the new techniques should be considered in controls and registration of the drugs. It is necessary to make the analysis by using modern techniques and to use new instrumentations to have more definite results in quantitative analysis and to make easy analytic applications and to decrease errors.