Serum proteinlerinin iki boyutlu elektroforez ile ayrılması
Seperation of serum proteins by two-dimensional electrophoresis
  1. Tez No: 118141
  2. Yazar: NİL BEŞEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
6. ÖZET İki boyutlu poliakrilamid jel elektroforezi (2D-PAGE), insan serum proteinlerinin ayrılmasında kullanıldı. Birinci boyutta; izoelektrik odaklama (IEF) yöntemi ile proteinler, elektrik yüklerine göre ayrıldı. Daha sonra ikinci boyutta, proteinleri molekül ağırlıklarına göre ayırmak için Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamid jel elektroforezi ( SDS-PAGE) yöntemi uygulandı. Farklı serum örnekleriyle tekrarlanan denemelerde, benzer serum profillerinin elde edildiği görüldü. Molekül ağırlıkları ve izoelektrik noktaları bilinen bir standart protein karışımının da 2D-PAGE'si yapıldı. Elektroforez sonrası uygulanan gümüş boyama yöntemi ile, çok düşük miktardaki protein noktaları dahi jeller üzerinde tespit edilerek; standart karışımlarıyla gerçekleştirilmiş deneylere dayanarak, seram proteinlerinin, molekül ağırlıkları ve izoelektrik pH'larına göre ayrıştırıldıkları gösterildi. 35
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT In this work, 2D-PAGE is used to seperate human serum proteins. In the first dimension; the proteins are seperated by IEF (Isoelectric Focusing) method according to their molecular charges. In the following second dimension, SDS- PAGE is used in order to seperate proteins according to their molecular weights. Experiments performed on different serum samples revealed similar protein profiles. 2D-PAGE was also applied on mixtures containing protein standards with known molecular weights and isoelectric points. Proteins on gels are visualized by using silver staining method which enables visualization of minute amounts of proteins. Samples are compared with standards and are shown to be separated according to their molecular weights and isoelectric points. 36