Uç-yan sinir anastomozunda alıcı sinir distal ucunda epinörium rezeksiyonunun rejenerasyona etkisi
The impact of distal epineural resection of the recipient nerve on axonal regeneration in terminolateral neurrorapy
- Tez No: 118158
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN LATİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 3110
Özet
94 ÖZET Periferik sinir tamirinde uç-uca onarım tekniği altın standarttır. Uç-uca onarım mümkün olmadığında genellikle sinir greftleri kullanılmaktadır. Sinir greftlerinin kullanılamayacağı veya yetersiz kaldığı durumlarda uç-yan siriir anastomozu kullanılabilir. Bu çalışmada, uç-yan sinir anastomozunda alıcı sinirin distal ucunda epinörium rezeksiyonunun sinir rejenerasyonuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 40 adet wistar tipi erkek rat 4 grup halinde kullanılmıştır. Ketamin (50 mg/kg-IM) anestezisi kullanılarak, sağ arka ekstremitede çalışıldı. Peroneal sinir, tibial sinirin sural dallarına ayrıldığı bifürkasyonun yaklaşık 1 cm üzerinden tam kat kesilerek proksimal ucu gluteal kas liflerinin arasına gömüldü. Peroneal sinirin distal ucuna grup I'de (kontrol, n=10) bir işlem yapılmadı, grup IF de (n=10) bu uç tibial sinirde açılan epinöral pencereye 4 adet epinöral süturla tutturuldu. Grup IH'te (n=10) peroneal sinir distal ucunda epinörium sağlam olarak ve grup IV 'te (n=10) epinörium 1-2 mm eksize edilerek, epinöral pencereden içeriye 1 mm kadar gömülerek dikildi. Postoperatif 90. günde deneklere yürüme analizi ve elektromiyografi yapıldı. Denekler şakrifiye edilerek ıslak kas ağırlığı, kas ve sinir histomorfometrik analizleri yapıldı. Veriler ANOVA yöntemi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Yöntemin donör sinir ve kas için zararının olmadığı saptandı. Alıcı sinirde operatif kontrol grubuna göre tüm gruplarda belirgin fonksiyonel ve histomorfometrik iyileşme saptandı. Sonuçlar grup IV'te grup II ve IH'e göre daha iyiydi, ancak gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı iyileşme farkı saptanmadı. Uç-yan anastomoz belli oranlarda rejenerasyona olanak tanıyan ve uç-uca onarımın ve/veya sinir greftlerinin kullanımının mümkün olmadığı durumlarda faydalı olabilen bir tekniktir. Ancak rutin klinik kullanıma girebilmesi için rejenerasyon oranını arttırmaya yönelik çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
95 SUMMARY End-to-end neurroraphy is the gold standard method in the peripheral nerve surgery. However, it is not suitable sometimes and usually nerve grafts are used in case. In such conditions that nerve grafts are not available, end-to-side neurroraphy is an alternative way for nerve repair. We aimed to study the effectiveness of excision of the epineurium of the recipient nerve in nerve regeneration. Forty wistar type male rats were included in the study as 4 groups. We studied either on the right or left hind limbs of the animals under ketamine-HCl anesthesia. Peroneal nerve was transected at a level of about 1 cm above the bifurcation of the tibial nerve, and the proximal stump was buried in gluteus maximus muscle in all groups. Distal peroneal nerve was not processed in-group I, was sutured to the epineurial window on tibial nerve by epineurial neurroraphy in-group II. Distal stump of the peroneal nerve was buried in tibial nerve for about 1 to 2 mm without any epineurial resection in-group III, and with 1 to 2 mm epineurial excision in-group IV. Walking track analysis and electromyographic studies performed after 3 months, thereafter, animals were sacrificed and histomorphometric analysis of the muscle and nerve tissue was done. Statistical analysis was done with SPSS 10.0 software. No function loss of donor nerve or donor muscle was determined. Healing was clearly superior in-group II, III and IV than group I. But no statistically important difference was found out between healing of groups II, III and IV. It can be said that end-to-side anastomosis supplies a degree of peripheral nerve regeneration, and can be used in case. However, new studies must be done for improving regenerative capacity of the technique.