Cerrahların radyasyon onkolojisine bakışı ile meme kanseri tedavi yaklaşımlarının etkileşimi
The influence of the surgeons knowledge of radiation oncology on the choise of surgical treatment of breast cancer
  1. Tez No: 118173
  2. Yazar: SÜLEYMAN KENTLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ F. ALANYALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
5. ÖZET: Amaç: Bu çalışmada, meme cerrahisi ile uğraşan uzman cerrahların radyoterapi hakkındaki görüş ve bilgi birikimlerinin değerlendirilmesi, disiplinler arası ilişki ve işbirliğinin boyutlandırılması, cerrahların radyasyon onkolojisine bakışları ile meme kanseri tedavi yaklaşımlarının etkileşiminin araştırılması hedeflenmektedir. Yöntem ve Gereç: Boşluk doldurmalı ve çoktan seçmeli toplam 42 sorudan oluşan anket formu, başta İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere, Türkiye genelinde toplam 13 ilde çalışmakta olan, meme kanseri cerrahisi ile ilgilenen 648 uzman cerraha dağıtılmıştır. Anket; cerrahın ve kurumunun demografik özelliklerini, cerrahların meme koruyucu yaklaşım (MKC) ile ilgili tutumlarını, radyasyon onkolojisini akademik ve teknik yönden ne kadar tanıdıklarını ve multidisipliner onkoloji kavramı içinde radyoterapiye bakış açılarını ortaya koymaya çalışan 4 bölümden oluşmaktadır. Anketteki sorulardan radyoterapi ve genel onkoloji perspektifi ile ilgili 10 tanesi, cerrahların konuya yaklaşımlarını daha nesnel değerlendirebilmek üzere kendi içlerinde 100 puan üzerinden puanlandırılmıştır. Bulgular: Yüz seksen dört cerrah (%28.4) anketi doldurmayı kabul etmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Ankete katılan cerrahların %21'inin hiçbir zaman MKC uygulamadığı ve bunların %43'ünün MKC uygulamama nedeninin MRM ile aynı başarıyı elde edemeyeceklerine inanmaları olduğu görülmüştür. Katılımcıların %38'i hastalarının tedavilerini multidisipliner yaklaşıma uygun yönlendirmektedir. Ankete katılan cerrahların %36'sının çalıştıkları kurumlarda radyoterapi ünitesi mevcuttur. Katılımcıların radyoterapi ve genel onkolojiperspektifi ile ilgili bilgi birikimlerini daha nesnel değerlendirmek için puanlamaya alınan 10 soruda, elde edilen medyan puan 38'dir (0 - 85.5). Cerrahların %26'sı 50'nin üzerinde puan alabilmiştir.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY: Purpose: 1 ) To assess surgeons knowledge of radiotherapy; 2) to determine interdisciplinary cooperation and coordination in the multidisciplinary approach to breast cancer treatment; 3) to evaluate the influence of the surgeon's knowledge of radiation oncology on the choice of surgical treatment of breast cancer. Material and Method: A questionnaire consisting of 42 multiple choice and open questions was sent to surgeons from 1 3 different cities in Turkey, mainly from İzmir, İstanbul and Ankara. The questions were classified into 4 groups: i) basic information regarding the main characteristics of the surgeon and the institution; ii) their opinion of breast conserving surgery (BCS); iii) their knowledge of radiation oncology including technical aspects; iv) and how they regard cancer and radiotherapy from multidisciplinary perspective. Ten representative questions were then selected and normalized to a 100 point scale, the resulting score was used as an objective measure of radiotherapy and general oncologic knowledge. Findings: Hundred and eighty-four out of 648 (28.4%) surgeons responded and were included in the study. Nearly one fifth of respondents had never performed BCS. The main reason (43%) for not performing BCS was the belief that the results of BCS were not comparable with mastectomy (MRM). Thirty-eight percent of the surgeons undertook treatment decisions as part of a multidisciplinary team. Only 36% of the institutions have radiotherapy units. For the 1 0 standardized questions, the median score was 38 (0 - 85.5). Only 26% ofrespondents received more than 50 points.