Kanserli proksimal ve distal gastrointestinal dokularda adenozin deaminaz aktivitesi değişikliklerinin araştırılması
Activity changes of adenosine deaminase in proximal and distal gastrointestinal tractus adenocarcinomas
  1. Tez No: 118178
  2. Yazar: ERDAL GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
23 7.ÖZET Bu çalışmada proksimal (mide) ve distal (kolon ve rektum) gastrointestinal kansere sahip 34 hastanın tümörlü ve sağlam dokuları bir pürin metabolizması enzimi olan adenozin deaminaz (ADA) aktiviteleri yönünden karşılaştırıldı.Dokular karşılaştırma amacıyla altgruplara ayrıldı Hastaların 19 u erkek 15 i kadın idi. Yaşlan 33 ile 80 arasında değişen hastaların yaş ortalaması 58 idi.Olguların 17 si proksimal geri kalanı distal gastrointestinal lokalizasyonlu idi. Proksimal ve distal lokalizasyonlardaki dokuların kendi içlerinde yapılan değerlendirmelerde hernekadar tümörlü dokuların ADA aktiviteleri kendi lokalizasyonlarındaki normal dokulardan yüksek idiyse de bu fark istatiksel olarak anlamlı değildi (Tablo 5.3.1 ve 5.3.2) (p>0.05).
Özet (Çeviri)
24 8.SUMMARY In this study,activities of adenosine deaminase enzyme functions in purine metabolism were measured in cancerous and non-cancerous gastric,colonic and rectal tissues from 34 patients. Tissues were divided into subgroups to make comparison. Of the patients,19 were male and 15 were female.Their ages were ranging between 33 to 80 years old ( mean 58). Of the samples, 17were proximal and others were distal gastrointestinal tissues. In the statistical evaluations,no statistically meaningful differences were observed between ADA activities of the cancerous and non-cancerous adjacent tissues. In the statistical evaluations of ADA activities in the proximal and distal groups; activities in proximal localization were found to be higher than these of distal samples.lt has been suggested that,this may arise from the biological differences between different cells and tissues.