Kolorektal kanserli olgularda oksidatif stresin araştırılması
Investigations of oxidative stress in the patients with colorectal cancer
- Tez No: 248309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ESKİOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kolorektal kanser; yaşam kalitesini düşüren, iş-güç kaybına yol açan önemli bir sağlık sorunu olarak günümüzde en sık görülen kanserlerdendir. Birçok kanser tipinde olduğu gibi kolorektal kanser oluşumu ve gelişiminde de oksidatif hasar ve inflamasyonun etkisi olduğu düşünülmektedir.Çalışmamızın amacı kolorektal kanserde oksidatif ve nitrozatif stresi incelemek, lökosit aktivasyonu ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma gruplarımızı kolorektal kanser tanısı alan hastalar (n=21) ile kontrol grubu olarak sağlıklı kişiler (n=21) oluşturdu.Kolorektal kanser ile kontrol grupları arasında yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı bakımından anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most endemic cancers as a significant health problem that decrease the life quality and cause job loss. As in several cancer types, it is also thought that oxidative damage and its inflammation have an effect on colorectal cancer composition and development.Aim of our study is to examine oxidative stress and nitrosative stress at colorectal cancer, introduce its correlation with leucocyte activation. Our study groups composed of patients with colorectal cancer diagnosis (n=21) and healthy people as control group (n=21).A significantly difference has not been determined in terms of age average and gender dispersion between the colorectal cancer and the control groups.