Meme kanserinde Epstein-Barr virus, Human herpesvirus-8, BK ve JC polyomavirüslerinin araştırılması
Investigation of Epstein-Barr Virus, human herpesvirus-8, BK and JC Polyomaviruses in Breast Cancer
  1. Tez No: 930125
  2. Yazar: GİZEM KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meme kanseri etiyolojisinde onkojenik virüslerin rolü, günümüzde halen araştırılmakta olan bir konusudur. Bu çalışmada meme kanseri tanısı almış kadınların parafine gömülü meme dokularında Epstein-Barr virus (EBV), human herpesvirus-8 (HHV-8), BK polyomavirus (BKPyV) ve JC polyomavirus (JCPyV) varlığının moleküler yöntem ile araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 1 Kasım 2022 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında Patoloji Kliniği'nde invaziv meme kanseri, fibrokistik değişiklik ve olağan meme dokusu olarak raporlanan ve formalinle fikse edilmiş parafine gömülü bloklarda saklanan toplam 208 kadına ait meme biyopsi dokusu dahil edilmiştir. Meme biyopsi dokularında EBV, HHV-8, BKPyV ve JCPyV varlığı PCR yöntemi ile araştırılmıştır. DNA analizleri, Bio-speedy marka virüslere özgü qPCR kitleri (Bioeksen AR GE Teknolojileri A.Ş, Türkiye) ile gerçekleştirilmiştir. EBV DNA'sı pozitif saptanan dokularda Epstein-barr enconded RNA dizilerinin varlığı EBER-ISH yöntemi ile araştırılmıştır. Bulgular Toplam 208 hastanın yaş ortalaması 50,55±13,56 (yaş aralığı: 23-91) olup, biyopsi dokularının 97'si fibrokistik değişiklik, 3'ü olağan meme dokusu ve 108'i invaziv meme karsinom tanısı almış kadınlara aitti. En sık saptanan malign meme karsinomu invaziv duktal karsinom (%79,6) idi. Tüm örneklerde EBV DNA pozitifliği %2,9 (6/208) olup, malign meme dokularında %4,6 (5/108), kontrol grubunda (fibrokistik değişiklik/olağan meme dokusu) ise %1 olarak bulunmuştur (p=0,214). EBV DNA pozitif örneklerde ISH yöntemi ile EBER genom varlığı tespit edilememiştir. PCR yöntemi ile EBV pozitifliği saptanan malign örneklerin tamamı invaziv duktal karsinom tanısı alan kadınlara aitti. İnvaziv duktal karsinomda EBV DNA pozitiflik oranı %5,8 (5/86) olarak tespit edilmiş olup, ≤40 yaş grubunda pozitiflik saptanmazken, >40 yaş grubunda bu oran %6,4 (5/78) olarak belirlenmiştir (p=1,000). Bununla birlikte hiçbir meme biyopsi örneğinde PCR ile HHV-8, BKPyV ve JCPyV DNA'sı saptanmamıştır. Sonuç Bu araştırmamızda invaziv meme kanseri örneklerinde düşük oranda EBV DNA tespit edilmiş, ancak HHV-8, BKPyV ve JCPyV varlığı gözlenmemiştir. EBV pozitifliği, malign meme dokularında kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışma, meme kanseri dokularında dört farklı onkojenik virüsün aynı anda araştırıldığı ilk ve tek çalışma olması nedeniyle önem taşımaktadır. EBV, HHV-8, BKPyV ve JCPyV'nin meme kanseri dokularında yaygınlığını belirlemek için daha kapsamlı ve metodolojik olarak çeşitlendirilmiş araştırmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The role of oncogenic viruses in the etiology of breast cancer remains a subject of ongoing research. This study aims to investigate the presence of Epstein-Barr virus (EBV), human herpesvirus-8 (HHV-8), BK polyomavirus (BKPyV), and JC polyomavirus (JCPyV) in paraffin-embedded breast tissues of women diagnosed with breast cancer using molecular methods.Materials and Methods A total of 208 breast biopsy tissues, stored as paraffin-embedded blocks and reported as invasive breast cancer, fibrocystic changes, or normal breast tissue in the Pathology Clinic between November 1, 2022, and June 30, 2023, were included in the study. The presence of EBV, HHV-8, BKPyV, and JCPyV in the breast biopsy tissues was investigated using the PCR method. DNA analyses were performed using virus-specific qPCR kits from Bio-speedy (Bioeksen R&D Technologies Inc., Türkiye). In tissues where EBV DNA was detected, the presence of Epstein-Barr encoded RNA sequences was analyzed using the EBER-ISH method. Results The mean age of the 208 patients was 50.55±13.56 years (age range: 23–91). Of the biopsy tissues, 97 were from women diagnosed with fibrocystic changes, 3 with normal breast tissue, and 108 with invasive breast carcinoma. The most frequently identified malignant breast carcinoma was invasive ductal carcinoma (79.6%). EBV DNA positivity was found in 2.9% (6/208) of all samples, with a positivity rate of 4.6% (5/108) in malignant breast tissues and 1% in the control group (fibrocystic changes/normal breast tissue) (p=0.214). The presence of the EBER genome could not be identified in EBV DNA positive samples using the ISH method. All malignant samples identified as EBV-positive by PCR were from women diagnosed with invasive ductal carcinoma. The EBV DNA positivity rate in invasive ductal carcinoma was 5.8% (5/86), with no positivity detected in the ≤40 age group, while the rate was 6.4% (5/78) in the >40 age group (p=1.000). Furthermore, no HHV-8, BKPyV, or JCPyV DNA was detected in any breast biopsy samples using the PCR method. Conclusion In this study, a low rate of EBV DNA was detected in invasive breast cancer samples; however no presence of HHV-8, BKPyV, or JCPyV was observed. Although EBV positivity was higher in malignant breast tissues compared to the control group, it was not statistically significant. This study is significant as it is the first and only study to simultaneously investigate the presence of four different oncogenic viruses in breast cancer tissues. There is a need for more comprehensive and methodologically diverse studies to determine the prevalence of EBV, HHV-8, BKPyV and JCPyV in breast cancer tissues.