Vücut kitle indeksi ile serum asprosin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between body mass index and serum asprosine level
  1. Tez No: 921767
  2. Yazar: SERHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, sağlığı bozabilecek ve vücut sağlığı için risk oluşturabilecek derecede yağ birikimidir. Dünya çapında yaygınlığı artan kronik bir hastalık olan obezite, birçok ülkede sağlık sorunlarının başlıca nedenlerindendir. Obezite, Tip2 diyabetes mellitus, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi komorbiditelerin riskinin artmasına sebep olabilir. Ülkemizde de her geçen gün insidans ve prevalansı artmaktadır. Obezlerde var olan adipoz dokudan salgılanan pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokin ve adipokinler obezitenin ve beraberindeki komorbiditelerin patofizyolojisinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Asprosin son yıllarda keşfedilen önemi ve görevleri her geçen gün daha iyi anlaşılmaya çalışılan asprosin kahverengi adipoz dokuya göre beyaz adipoz dokudan daha fazla sentezlenen bir adipokindir. Asprosin glukojenik etkili bir adipokin olup; karaciğerde glukoz üretimini uyarır, pankreasın özelikle beta hücreleri üzerinde etkisini göstererek apoptozise neden olur ve insülin direncini artırır. Bu özeliklerinden dolayı asprosin daha iyi anlaşılması gelecekte obeziteyle ilişkili komorbidite ve komplikasyonlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayarak takip ve tedavileri ile ilgili yeni gelişmelerde anahtar rolü oynayabileceği düşünülmektedir. Visseral Adipozite İndeksi (VAI) son zamanlarda kardiyo-metabolik riski dolaylı olarak ifade eden yağ dağılımı ve fonksiyonu göstergesi olduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, VAI, kardiyo-metabolik risk durumunun bariz bir metabolik sendroma dönüşmeden önce erken tespiti için yararlı bir araç olarak önerilmiştir. Çalışmamızın amacı adipoz dokudan salınan asprosinin vücut kitle indeksi ile ilişkisini göstermek ve önemi vurgulamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye ve obezite polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası vücut kitle indeksi (VKİ :18-24,9 kg/m2) olan normal kiloya sahip kontrol grubu (n=55), (VKİ :25-29,9 kg/m2) olan fazla kilolular (n=40), ve (VKİ>30 kg/m2) olan obezler (n=60), ayrılarak toplam 3 grup oluşturuldu. Çalışmaya katılan hastalara önceden bilgilendirme yapıldığından tüm hastalarımızdan 8 saatlik açlığı takiben sabah 08:00-09:00 saatleri arasında kanları alındı. Çalışmaya alınan hastaların serum asprosin düzeyleri dışında vücut antropometrik ölçümleri yapıldı ve biyokimyasal parametreler çalışıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplamda 155 olgu dahil edildi. Olguların %49'u kadın (n=76), %51'inin erkek (n=79) idi. Olguların ortalama yaşı 34,46 ± 9,15'ti. Çalışmamızda literatüre benzer şekilde vücut kitle indeksi arttıkça asprosin düzeyinin arttığını gördük.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obesity is the deposition of fat that can impair health and pose a risk to the health of the body. Obesity can also lead to an increased risk of comorbidities such as Type 2 diabetes mellitus, hypertension and heart disease. Obesity, a chronic disease with increasing prevalence worldwide, is one of the main causes of health problems in many countries. Its incidence and prevalence are increasing day by day in our country. Pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines and adipokines secreted from adipose tissue are thought to be responsible for the pathophysiology of obesity and its associated comorbidities. Asprosin is an adipokine that is synthesized more from white adipose tissue, the importance and functions of which have been discovered in recent years and whose importance and functions are being better understood day by day. Asprosin is an adipokine with glucogenic effect; it stimulates glucose production in the liver, causes apoptosis by acting on the beta cells of the pancreas and increases insulin resistance. Due to these properties, it is thought that a better understanding and analysis of asprosin may play a key role in better understanding of obesity-related comorbidities and complications in the future and in new developments regarding follow-up and treatment. The Visceral Adiposity Index (VAI) has recently been proven to be an indicator of fat distribution and function that indirectly expresses cardio-metabolic risk. In addition, VAI has been proposed as a useful tool for early detection of cardio-metabolic risk status before it evolves into an overt metabolic syndrome. The purpose of our study is to explain the relationship of asprosine released from adipose tissue with body mass index and to demonstrate its importance. Materials and Methods: A total of 3 groups were formed by separating the control group (n=55) with normal weight and body mass index (BMI: 18-24.9 kg/m2), the overweight group (n=40) with BMI: 25-29.9 kg/m2, and the obese group (n=60) with BMI>30 kg/m2, aged 18-65 years, who applied to our internal medicine and obesity outpatient clinic at Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. Since the patients participating in the study were informed beforehand, blood samples were collected from all patients between 08:00-09:00 in the morning following an 8-hour fast. Besides serum asprosine levels, body anthropometric measurements and biochemical parameters were performed. The Results: In our study, 49% of the 155 patients were female and 51% were male. The mean age of the patients was 34.46 ± 9.15 years. In our study, similar to the literature, we found that asprosin levels increased as body mass index increased.