Kronik venöz yetmezlikli hastalarda visseral adipozite indeksinin venöz klinik şiddet skoru üzerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of visceral adiposity index on venous clinical severity score i̇n patients with chronic venous insufficiency
- Tez No: 799072
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ERİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Kronik venöz yetmezlik (KVY) dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Yaş, obezite, kadın cinsiyet, sedanter yaşam ve uzun süre işyerinde oturur pozisyonda kalma predispozan faktörler olarak belirlenmiştir. Visseral adipozite indeksi (VAİ) abdominal obezitenin önemli bir göstergesidir. Kardiyovasküler alanda yapılan çeşitli çalışmalarda vücut kitle indeksi (VKİ) 'nden daha prognostik olabileceğini gösterilmiştir. Bu güncel çalışmada KVY olan hastalarda VAİ değerinin klinik semptomlar üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya, kliniğimizde Mart 2022 ile Aralık 2022 arasında düşük dereceli (C0-C3) yüzeysel primer KVY tanısı alan toplam 171 ardışık hasta dahil edildi. Venöz Klinik Şiddet Skoru [Venous Clinical Severity Score (VCSS)] değerleri hesaplandı. Hastalar VCSS değerlerine göre iki gruba ayrıldı (Grup 1: VCSS ≤ 6, Grup 2: VCSS > 6). Beraberinde hastaların VAİ değerleri hesaplandı ve istatistiksel analizleri yapıldı. BULGULAR: Grup 1'de ortanca yaşı 42 (18-50) olan 110 hasta vardı. Grup 2' de ise 61 hasta olup ortalama yaşları 43 (18- 50) idi (p= 0.589). Gruplar arasında cinsiyet, sigara kullanımı, hipertansiyon sıklığı, boy, kilo, VKİ, hemoglobin değerleri, lenfosit, nötrofil, ortalama trombosit hacmi, üre, kreatinin, HDL, düşük yoğunluklu lipoprotein, trigliserit ve toplam kolesterol değerleri açısından anlamlı fark yoktu (P>0.05). Hastalarda yüksek VCSS değerlerinin prediktif faktörlerini ortaya çıkarmak için çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Chronic venous insufficiency (CVI) is a common disease affecting millions worldwide. Age, obesity, female gender, sedentary life and long-standing at work causing orthostasis have been identified as predisposing factors. The visceral adiposity index (VAI) is an important indicator of abdominal obesity. Various studies in the cardiovascular field have shown that it may be more predictive than body mass index. In this current study, we aimed to investigate the effects of VAI value on clinical symptoms in patients with CVI. MATERIALS AND METHODS: A total of 171 consecutive patients diagnosed with low-grade (C0-C3) superficial primary CVI in our clinic, between March 2022 and December 2022, were included in this prospective study. Venous Clinical Severity Score (VCSS) values were calculated. The patients were divided into two groups according to their VCSS values (Group 1: VCSS ≤ 6, Group 2: VCSS > 6). VAI values were calculated and statistical analyzes were performed. RESULTS: There were 110 patients with a median age of 42 (18-50) in Group 1, 61 patients in Group 2 with a mean age of 43 (18-50) (p= 0.589). There was no significant difference between the groups in terms of gender, smoking, hypertension frequency, height, weight, body mass index, hemoglobin values, lymphocyte, neutrophil, mean platelet volume, urea, creatinine, high-density lipoprotein, low-density lipoprotein, triglyceride and total cholesterol values. (P>0.05). Multivariate logistic regression analysis was performed to reveal the predictive factors of high VCSS values in patients with CVI.