Beş - onyedi yaş grubu zihinsel engeli olan ve beş-altı yaş grubu zihinsel engeli olmayan çocukların cinsiyet rolünü kazanmalarının karşılaştırılması
Comparing the sex role learning of mentally retarded children aged from 5 to 17 with the sex role learning of 5 - 6 years old children who are not mentally retarded
  1. Tez No: 118237
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMİHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Beş-onyedi yaş grubu zihinsel engeli olan ve beş-altı yaş grubu zihinsel engeli olmayan çocukların cinsiyet rolünü kazanmalarının karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışma, beş- onyedi yaş zihinsel engeli olan çocuklarla, beş-altı yaş zihinsel engeli olmayan çocukların cinsiyet rolü kazanmaları arasında fark olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya zihinsel engeli olan 121 çocuk, zihinsel engeli olmayan 126 çocuk katılmıştır. Çocuklar Ankara İl Merkezinde bulunan okulöncesi eğitim kurumlarından ve özel eğitim merkezlerinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Zihinsel engeli olan çocuklara Denver Gelişimsel Tarama Testinin dil gelişim alam uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre dil gelişim düzeyleri beş yaş ve yukarı olan zihinsel engelli çocuklar çalışmaya alınmıştır. Çocukların ailelerine çocuklarının cinsiyet rollerini etkileyecek etkenlerle ilgili bir anket formu verilerek cevaplandırmaları istenmiştir. Çalışmadaki tüm çocuklara cinsiyet rolünü kazanmaları ile ilgili olan Cinsiyet Rolünü öğrenme İndeksi (THE SEX ROLE LEARNING INDEX) (SERLI) uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre beş-onyedi yaş grubu zihinsel engeli olan ve beş-altı yaş grubu zihinsel engeli olmayan çocuklar arasında zihinsel engeli olup olmama durumuna, cinsiyete, baba eğitimine, magazin ve gazete eklerini karıştırma durumuna göre fark bulunmuştur. Aritmetik ortalamalar incelendiğinde; zihinsel engeli olmayan çocukların puan ortalamalarının zihinsel engeli olan çocukların puan ortalamalarına göre daha yüksek oranda olduğu saptanmıştır. Anahtar sözcükler : Zihinsel Engeli Olan Çocuklar : Zihinsel Engeli Olmayan Çocuklar : Cinsiyet Rolü : Cinsel Gelişim : Cinsel Eğitim
Özet (Çeviri)
Comparing the sex role learning of mentally retarded children aged from 5 to 17 with the sex role learning of 5-6 years old children who are not mentally retarded. Ph.D. Thesis of Child Development and Education Program, Institute of Health Sciences, Hacettepe University, Ankara. This study aims to investigate if there is any difference in sex role learning between mentally retarded children aged from 5 to 17 and 5-6 years old children who are not mentally retarded. The study covers 121 mentally retarded children and 126 children who are not mentally retarded. Children taken into this research are selected by simple random sampling method from special/private education institutions in the centrum and from kindergartens located at the centrom of Ankara province. Language development part of the Denver Development Screening Test is applied to mentally retarded children. According the test results, mentally retarded children whose language development level is at five years and above are taken into this study. Parents are given and requested to fill in a questionnaire about the factors which can effect the gender roles of the children. All the children included in the study were applied THE SEX ROLE LEARNING INDEX (SERLI) about the acquisition of gender role.. Research results point out that there are differences between mentally retarded children aged from 5 to 17 and 5-6 years old children who are not mentally retarded due to the factors such as gender, educational level of fathers, being mentally retarded or investigating the magazines and newspaper additions. When the mean was analyzed It was found that the average points of children who are not mentally retarded were higher than the average points of mentally retarded children.Key words : Mentally Retarded Children : Children who are not mentally retarded : Gender Role : Sexual Development : Sexual Education