Otellerde ev idaresi hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu yönetici ve personelin karşılaştıkları sorunların incelenmesi
Study on the problems that are met by housekeeping managers and personnel in the hotels
  1. Tez No: 118238
  2. Yazar: GÜLTEN AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Akkaya, Gülten., Otellerde Ev İdaresi Hizmetlerinin Yürütülmesinden Sorumlu Yönetici ve Personelin Karşılaştıkları Sorunların İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ev İdaresi ve Aile Ekonomisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Ankara ilinde yapılan bu araştırma, otellerde ev idaresi hizmetlerinin yürütülmesinden sorumlu yönetici ve personelin karşılaştığı sorunları incelemek, çözüm önerilerini belirlemek, sorunların oluşmasında cinsiyet durumu ve otelin yıldız sayısının etkisini incelemek ve otel yöneticileri ile ev idaresi alanında eğitim veren kurumlara geçerli önerilerde bulunabilmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına“Örneklem Genişliği Formülünden”yararlanılarak 29 otelden gündüz vardiyasında çalışan 42 ev idaresi yöneticisi ve 127 ev idaresi personeli alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan 4 ve 5 yıldızlı otellerin tamamında, 3 yıldızlı otellerin %81.8'inde ev idaresi bölümü bulunmakta, 1 ve 2 yıldızlı otellerin ise tümünde bulunmamaktadır. Araştırmaya alınan ev idaresi yöneticilerinin yarıdan biraz fazlası (% 54.8) erkektir. Kadın yöneticiler arasında“30-34”, erkek yöneticiler arasında ise“40 ve üzeri”yaş grubunda olanların oranı en yüksektir. Kadın yöneticiler arasında yüksekokul (%68.4), erkek yöneticiler arasında ise ortaokul (%34.8) mezunu olanlar önde gelmektedir. Araştırmaya alınan ev idaresi personelinin yarıdan biraz fazlası (%67.7) erkektir. Kadın personel arasında“35-39”, erkek personel arasında ise“25-29”yaş grubunda olanların oranı (Kadın: %29.3; Erkek: %31.4) en yüksektir. Gerek kadın gerekse erkek personel arasında ilkokul mezunu olanların oranı (Kadın: %65.8; Erkek: %48.8) en yüksektir. Ev idaresi yöneticilerinin %95.2'si işle ilgili sorun yaşamaktadır. Yöneticiler arasında 1 yıldızlı otellerde“personelin işini sevmemesi ve önemsememesi”ni ve“maddi imkanların yetersiz olması”nı, 2,4 ve 5 yıldızlı otellerde“personel sayısının yetersiz olması'nı, 3 yıldızlı otellerde ise ”maddi imkanların yetersiz olması'nı sorun olarak belirtenler ilk sırada yer almaktadır. Ev idaresi personelinin tamamına yakını (%99.8) işle ilgili sorun yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Akkaya, Gülten., Study on the Problems That Are Met By Housekeeping Managers and Personnel in the Hotels, Hacetepe University Health Sciences Institute Master Thesis of Home Management and Family Economics Program, Ankara, 2002. This study that was executed in Ankara province, had been planned and executed to study on the problems that are met by housekeeping managers and personnel in the hotels and determine the recommendations on the solution, to study the efficiency of sex and star numbers of the hotels that contribute to the forming of problems and to make current recommendations to the hotel managers and institutions that educate on the housekeeping. The study consists 42 housekeeping managers and 127 housekeeping staff who are working in the day shift in 29 hotels by using the“Sampling Wide Formulation”. All hotels with 4 and 5 stars and 81.8% of the hotels with 3 stars have the housekeeping department and none of the hotels with 1 and 2 stars have housekeeping department. A few more than half of the housekeeping managers that are included by the study (54,8%) are men. The rate of those who are in the age group of“30-34”in the managers who are woman and“40 and over”in the managers who are men is the highest. Those who were graduated form the universities (68,4%) in the managers who are woman and were graduated from the secondary school in the managers who are men (34,8%) are forefront. A few more than half of the housekeeping staff (67,7%) that are included by the study is man. The age group rates of those who are between“35- 39”in the women and“25-29”in the men (Woman: 29,3%; Man: 31,4%) are high. The rate of those who were graduated from the primary school in the staff, both in men and women (Woman: 65,8%; Man: 48,8%) is the highest. 95,2% of the housekeeping managers meet the problems, concerned with the business. Those who declare the problems as“insufficient financial allowances”and“the staff doesn't love his/her profession and doesn't care it”in the hotels with 1 star and the“insufficient personnel number”in the hotels with 2, 4 and 5 stars and the“insufficient financial allowances”in the hotels with 3 stars are at the first ratio. Almost every housekeeping staff (99,8%) meets the problem, concerned with his/her business.