Kronik etanol (ETOH) tüketiminin davranış, bilişsel fonksiyonlar, bağımlılık ve irkilme refleksi üzerine etkisinin ergen ve yetişkin erkek sıçanlarda araştırılması
Investigation of the effect of chronic ethanol (ETOH) consumption on behavior, cognitive functions, dependence and startle reflex adolescent and adult male rats
- Tez No: 729260
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÖLGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yüksek dozda kronik (6 hafta, haftada 3 gün) etanol tüketiminin davranış, bilişsel fonksiyonlar, bağımlılık düzeyi ve irkilme refleksi üzerine yaşa bağlı etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla ergen (6 haftalık) ve yetişkin (4 aylık) erkek Wistar Albino sıçanlar kullanıldı. Ergen ve yetişkin sıçanlar da kontrol (EK, YK) ve etanol tüketen gruplara (EE, YE) ayrıldı. Böylece her grupta 8 sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Haftada dört gün, her kafese 4 sıçan yerleştirilerek yem ve suya serbest erişimleri sağlandı. Haftanın üç günü (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) etanol tüketen gruplara %20 etanol ilaveli çeşme suyu verildi. Açık alan aparatında lokomotor aktivite ve keşif davranışları, Y-Labirentte uzamsal öğrenme ve hafıza, koşullu yer tercihinde bağımlılık davranışı değerlendirildi. Sıçanların akustik irkilme tepkisi ön uyarı inhibisyonu (PPI) testi SR-LAB sistemi ile ölçüldü. Açık alan testinde, EE ve YE gruplarında lokomotor aktivite ve keşif davranışı kontrol grubuna göre arttı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the age-related effects of high-dose chronic (6 weeks, 3 days a week) ethanol consumption on behavior, cognitive functions, addiction level and startle reflex. Adolescent (6 weeks old) and adult (4 months old) Wistar Albino male rats were used for this purpose. Adolescent and adult rats were also divided into control and ethanol-consuming groups. Thus, 4 groups were formed with 8 rats in each group. Four days a week, 4 rats were housed in each cage and had free access to feed and water. The groups consuming ethanol were given the tap water with 20% ethanol three days a week (Monday, Wednesday, Friday). Locomotor activity and exploratory behaviors in the open field apparatus, spatial learning and memory in the Y-Maze, and addictive behavior in the conditional place preference were evaluated. The prepulse inhibition of the acoustic startle response (PPI) test in rats were measured by SR-Lab System. In the open field test, locomotor activity and exploratory behavior increased in the EE and YE groups compared to the control group.