Yetişkinlerde palmar yüz flexion çizgileri ile cranio-facial profil yapı arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
A Research on the relationship between palmar flexion creases and the structure of cranio-facial profile in adults
- Tez No: 118338
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ORTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 87 kadın ve 83 erkek olmak üzere toplam 170 bireyden yararlanıldı. Bunlar içerisinde, aynı bireylere ait palmar yüz flexion çizgi tipleri ile cranio-facial morfolojik yapı arasındaki ilişki incelendi. Araştırma grubu kapsamındaki bireylerin, yüz profilleri ve flexion çizgilerinin alınmasında fotoğrafik analiz yöntemi kullanıldı. Deneklerin profil fotoğrafları alındıktan sonra, elde edilen görüntüler aydınger çizim kağıtları üzerine aktarılarak, bunlar üzerinde antropometrik noktalar işaretlendi ve gerekli çizimlerden sonra açı ölçümleri yapıldı. Daha sonra, cranio-facial tiplerin belirlenmesi maksadıyla, Muzj ve Ricketts yumuşak doku analizlerinden istifade edildi. Muzj metodu uygulanarak ölçülen açısal değerlerine göre bireyler, lineer ve angular olarak iki gruba ayrıldı. Ricketts metoduna göre ise, labium superior ve labium inferior'un 'E' doğrusuna olan uzaklıkları hesaplandı. Facial profil tipleri belirlenen bireylerin, daha sonra palmar yüz flexion çizgi tiplerinin dağılımı sınıflandırıldı ve bu iki önemli genetik karakter arasındaki ilişkiye bakıldı. Sonuç olarak, uygulanan çeşitli istatistik analizlerden sonra, aynı kişilerde cranio-facial morfolojik yapı ile palmar yüz flexion çizgi tipleri arasında kesin bir ilişki saptanamadı. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, total of 170 people, 87 female and 83 male, were used. The relationship between the palmar surface flexion lines and cranio-facial morphological structure of the same individual was investigated. Photographical analysis method was used to obtain facial profiles and flexion lines of each person from this investigation group. Images were transferred on to tracing papers from profile photographs, anthropometrical points were marked and angles were measured after necessary drawings. Then,“Muzj and Ricketts Soft Tissue Analysis”methods were used to determine the cranio-facial types. Individuals analyzed with the usage of Muzj methods were divided into two groups as linear and angular groups. According to Ricketts method, distance from labium superior and inferior to“E line”was calculated. After determination of facial profile types, distribution of the palmar surface flexion line types were classified and the relationship between these two important genetic characteristics were examined. As a conclusion, after application of statistical tests, no difference was established between the palmar surface flexion lines and cranio-facial types for same individual. IV