Hastanede yatan fungemili olgulardan izole edilen candida parapsilosis kökenlerinin virülans faktörleri
Virulence factors of candida parapsilosis strains isolated from hospitalized fungemic patients
- Tez No: 118430
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN ÇERİKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
1. ÖZET HASTANEDE YATAN FUNGEMİLİ OLGULARDAN İZOLE EDİLEN CANDIDA PARAPSILOSIS KÖKENLERİNİN VİRÜLANS FAKTÖRLERİ Bu çalışmada 19 'u hastanede yatan fungemili hastaların kan kültürlerinden, 14 'ü kan dışı klinik materyalden izole edilen toplam 33 Candida parapsilosis kökeninde aderens ve asit proteinaz, fosfolipaz üretimi olmak üzere 3 virülans faktörünün varlığı ve mevcut virülans faktörlerinden hangisinin ya da hangilerinin fungemi gelişiminde rol oynadığı araştırılmıştır. Aderens yeteneğini değerlendirmek için yanak epitel hücreleri, asit proteinaz aktivitesi için %1 sığır serum albumini içeren katı besiyeri, fosfolipaz aktivitesi için yumurta sarısı içeren katı besiyeri kullanılmıştır. Ondokuz kan izolatımn adezyon değerleri ortalaması 52.63, 14 kan dışı klinik materyalden izole edilen kökenlerin adezyon değerleri ortalaması 57.96 olarak bulunmuştur. Aderens yeteneği açısından, iki grup arasında anlamlı bir fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUIVISVIÂRY VIRULENCE FACTORS OF CANDIDA PARAPSILOSIS STRAINS ISOLATED FROM HOSPITALIZED FUNGEMIC PATIENTS In this study, we investigated the presence of the virulence factors including adherence, acid proteinase and phospholipase production capabilities of total of 33 Candida parapsilosis strains of which 19 were isolated from blood cultures of hospitalized fungemic patients and 14 were isolated from non-blood clinical materials. We also investigated the importance of present factor or factors in the development of fungernia. For the estimation of adherence capability buccal epithelial cells, for detection of acid proteinase activity solid culture medium containing 1% bovine serum albumin and for phospholipase activity solid culture medium containing egg yolk were used. The mean of adherence values of 19 blood isolates and 14 non-blood isolates were found to be 52.63 and 57.96, respectively. For adherence capability, there was no significant difference between the two groups (p>0.05).