Tip 1 dibaetik hastalarda intestinal permeabilite artışı ve bunun kan şekeri oynamaları üzerine etkileri
Increase of intestinal permeability in type 1 diabetic patients and its effect on blood glucose fluctations
- Tez No: 118504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER DAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Tip 1 diabetik hastalarda postprandial kan şeker oynamalarının metabolik kontrol üzerinde önemli bir etkisi vardır. Postprandial kan şeker düzeyleri besinlerin incebarsağa geçiş hızlan, incebarsaktan besinlerin, özellikle karbonhidratların emilimi ve hepatik glukoz metabolizması sonucu belirlenir. Tip 1 diabetik hastalarda intestinal permeabilite ve onun metabolik kontrol üzerine olan etkileri hakkında literatürde çok az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada çölyak hastalığı bulunmayan tip 1 diabetik hastalarda intestinal permeabilitenin artıp artmadığının ve eğer varsa artmış intestinal permeabilitenin postprandial kan şeker oynamalarında belirleyici rolü olup olmadığının araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya 30 tip 1 diabetik hasta ve bilinen gastrointestinal sistem hastalığı bulunmayan benzer yaş ve cinsiyetten 15 sağlıklı kontrol alınmıştır. Emilim testinden 72 saat öncesinde insulin dışındaki bütün tedavileri kesilmiş ve bir gece açlıktan sonra hastalara ve kontrol grubuna l00uCi 51Cr EDTA içirilmiştir. 24 saatlik idrardaki izotop yüzdesi intestinal permeabilite ölçümü olarak kullanılmıştır. Hemen test öncesi hastaların kan şeker düzeyleri ölçülmüş ve test sonrası bir hafta süreyle açlık ve 2. saat postprandial kan şekerlerini ölçüp kaydetmeleri istenilmiştir. Çalışma sonunda tip 1 diabetiklerde intestinal permeabilite aynı yaş grubundaki sağlıklı kontrollere göre artmış olarak bulunmuştur. Artmış intestinal permeabilitenin eş zamanlı kan şeker düzeyi ve otonom nöropati varlığı ile anlamlı korelasyon içinde olduğu bulunmuştur. Artmış intestinal permeabilite daha büyük postprandial kan şeker düzeyi dalgalanmalarına ve metabolik kontrolde kötüleşmeye neden olmaktadır. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY In type 1 diabetic patients postprandial glucose excursions have a major impact on metabolik control. Postprandial blood glucose concentrations are determined by the rate of nutrient delivery into the intestine, absorptions of nutrients from the small intestine and metabolism of the absorbed nutrients by the liver. Small intestinal permeability to nutrients in diabetes mellitus and its contribution to metabolic kontrol have not been studied extensively. The present study addresses whether type 1 diabetic patients without coeliac disease have increased intestinal permeability and intestinal permeability predicts postprandial blood glucose variability. 30 type 1 diabetic patients together with 15 sex and age matched healthy controls without known gastrointestinal disease were enrolled in the study. All medications except for insulin were withdrawn 72 hours before the test procedure. After an overnight fasting all patients and controls received lOOuCi 51Cr EDTA as a radioactive tracer and the percentage of the isotope excreted in a 24 hour urinary specimen was the permeability measure. Instant blood glucose was measured just before the test and patients performed and recorded self monitoring of fasting and 2nd hour postprandial blood glucose levels during the following week. In conclusion we have found that intestinal permeability is increased in type 1 diabetic patients when compared to age and sex matched healthy controls. Increased intestinal permeability is related at least in part to instant blood glucose level and presence of diabetic autonomic neuropahy. Increased intestinal permeability leads to higher variation in postprandial blood glucose levels thereby worsens metabolic control. 22