Trinitrobenzensülfonik asit koliti oluşturulan ratlarda L-karnitinin epitel hasarına etkisi
The effects of L-carnitine on the epithel injury in rats with trinitrobenzensulphonic acid colitis
  1. Tez No: 203210
  2. Yazar: MEHMET METİN ÜYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda Trinitrobenzensulfonikasit ile deneysel kolit oluşturulan ratlarda, intraperitoneal L-karnitinin antiinflamatuvar sürece etkisini, makroskopik, mikroskopik ve biyokimyasal olarak araştırdık.Kırk adet erkek Wister Albino cinsi rat 10'arlı 4 gruba ayrıldı. 1. grup kontrol grubu, 2. grup hasta grubu, 3. grup kolit oluşumunu takiben L-karnitin tedavisi verilen grup, 4.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the effects of intraperitoneally administered L-carnitene on the inflammatory process in rats with experimental colitis with trinitrobenzensulphonic acid, by macroscopic, mikroscopic and biochemical methods.Forty Wister Albino rats are included in this study and divided into four groups. The first group was stated as the control group (Group A) while the second group as the patient control group (B), the third group as treated with L-carnitene after the development of colitis (Group C) and the fourth group as developing colitis 24 hours after the treatment with L-carnitene (Group D).No statistically significant difference was found between the colitis groups with macroscopic methods (p>0.05).