Acil servise başvuran hastalara eşlik eden hasta yakınlarının ilk yardım bilgi düzeyleri ve etkileyen faktörlerin saptanması
The level of awareness of the patients relatives regarding first aid in an emergency department population
- Tez No: 118592
- Danışmanlar: PROF.DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VII. ÖZET İlk yardım herkes tarafından bilinmesi ve gerektiğinde uygulanması gereken, tıbbi malzemesiz yapılan, hayat kurtarıcı bir uygulamadır. Çalışmamızda acil servise başvuran hasta yakınlarının ilk yardım konusunda ne kadar bilgi sahibi olduklarını ve bunu etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. DEÜTF Erişkin Acil Servisi'ne 01-15 Şubat 2002 tarihlerinde 12-16 ve 20- 24 saatleri arasında başvuran hastaların yakınlarından çalışmaya alma kriterlerimize uyan 318 kişiye, demografik veriler ve ilk yardım bilgi düzeyini etkileyebilecek verilerden oluşan anket formunu doldurmalarını takiben ilk yardımla ilgili 16 adet çoktan seçmeli soru soruldu. Anket formundan elde edilen veriler kullanılarak hasta yakınları gruplara ayrıldı ve her bir grup bilgi düzeyi sorularıyla karşılaştırıldı. Hasta yakınları 16 adet bilgi sorusunun 7.16±3.14 gibi ortalama yarısını doğru cevapladı. Öğrenim durumu yüksek olan, sağlık personeli olan, ilk yardım kursu alan ilk yardım sertifikası olan ve sürücü ehliyeti olan kişiler daha başarılıydı. Bu sonuç, ilk yardım bilgi düzeyinin eğitimle ilişkisini göstermektedir. 28
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Title: The level of awareness of the patients' relatives regarding first aid in an emergency department population. Objective: First aid is a group of life-or limb-saving maneuvers which should be learned and applied in an emergency. The level of information on the issue in our population has not been investigated. Our aim is to determine the level of awareness of the patients' relatives regarding first aid in an emergency department population and the factors affecting this level. Materials and Methods: Three hundred and eighteen adults randomly selected within the fifteen-day study period were prospectively enrolled in the study. The relatives' demographic characteristics and information level were asked via a sixteen-item quastionnaire. Data was analyzed using t-test, chi- square and Fisher's exact test. Results: Mean number of correct answers was 7.16 ± 3.14. We found that working in health sector, having attended a first-aid course and possessing a driving license had positively affected the level of information (p0.05). Conclusions: Education appears to be the main factor directly affecting the level of information regarding first-aid. This study did not measure the practical skills on the issue. Hands-on training may be used to augment this level. 29