Acil tıp hekimlerinin yatakbaşı ultrasonografi (POCUS) kullanımının değerlendirildiği ulusal anket çalışması
National survey study on the use of bedside ultrasonography (POCUS) by emergency physicians
  1. Tez No: 860802
  2. Yazar: GİZEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
POCUS yirmi yılı aşkın süredir acil servislerde giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde acil hasta bakımının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. POCUS konusunda kapsamlı bir eğitim şu anda Kuzey Amerika ve Kanada'da acil servis eğitiminin zorunlu bir parçasıdır. Aynı zamanda Avrupa'daki bazı acil servis ekipleri tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Anket çalışmamızın birincil hedefi; Türkiye'de görev yapan acil servis hekimlerinin klinik USG kullanımı konusundaki tutum, tercih, kullanım sıklığı ve bakış açılarını değerlendirilmek olmuştur. İkincil hedefimiz ise POCUS kullanımının önündeki engelleri ve kolaylaştırıcıları belirlemektir. Anketimiz 500 kişiye ulaşmış olup tüm sorulara yanıt veren ve dahil etme kriterlerine uygun olan 270 kişinin yanıtını çalışmamıza dahil ettik. Katılımcılara demografik bilgilerini, kliniklerinde USG bulunma durumlarını, USG kullanımı konusundaki eğitim düzeylerini, hangi USG yöntemlerini ne sıklıkla kullandıklarını, USG kullanımlarını kısıtlayan ve kolaylaştıran faktörlerin neler olduğunu sorgulayan sorular yönelttik. USG cihazı bulunan acil servislerin çoğunlukla Eğitim ve araştırma hastanesi acil servisleri olduğu saptandı. Devlet hastanesinde çalışan katılımcıların ise sıklıkla US cihazının bulunmadığı tespit edildi. Bu dağılımlar arasındaki fark istatistiksel açıdan da anlamlı bulundu (p=0.000). Her nöbetinde mutlaka USG kullandığını belirten katılımcıların oranları ise sırasıyla üniversite hastanesi (%83.3), eğitim ve araştırma hastanesi (%29.5) ve devlet hastanesi (%17.2) şeklindeydi. Kurumlara göre dağılımlar arasındaki bu farklılıklar istatistiksel açıdan da anlamlıydı (p=0.000).Katılımcılara eğitim düzeylerini belirlemek üzere çoktan seçmeli sorular yöneltildi. Asistanlık yaptığı kurumda eğitim aldığını belirten katılımcı oranı %70, kurum dışı USG kursuna katıldığını belirten katılımcı oranı %50 idi. Çalışmamızda kurum dışı USG kurslarına katılan doktorların toplamda daha sık USG tercih ettiklerini (p=0.003), hem tanısal (p=0.003) hem de girişimsel (p=0.008) USG yöntemlerini daha çok kullandıklarını ve USG kullanımı konusunda kendilerine daha çok güvendiklerini (p=0.000) saptadık. Bu dağılımlar istatiksel açıdan anlamlı bulundu. USG kullanım sıklığı az olan ya da USG cihazı olmasına rağmen hiç USG kullanmayan doktorlar;daha çok USG uygulayabilmeleri için eğitime ihtiyaçları olduklarını belirttiler ve bu eğitimin teorik eğitimden (%17) ziyade, eğitmenler eşliğinde pratik uygulama yapılması (%67) talebiydi. Çalışmamızda USG'nin en sık kullanım amaçlarının FAST (%71), EKO (%40), İKYD sırasında USG (%48), İVC değerlendirmesi(%45) ve girişimsel USG (%40) olduğunu bulduk. Girişimsel USG yöntemleri içerisinde de ilk sırada santral ve periferik damar erişimi (%43) sonrasında torasentez (%13) ve perikardiyosentez (%13) yer alıyordu. En az uygulanan tanısal USG yöntemleri obstetrik (%8), apandisit (%6), kas-iskelet ve yumuşak doku (%2), oküler USG (%2) olduğu tespit edildi. En az uygulanan girişimsel USG yöntemleri ise bölgesel sinir bloğu (%2), lomber ponksiyon sırasında USG (%1) ve entübasyon sonrası tüpün yerini doğrulama amaçlı USG (%1) kullanımı idi.
Özet (Çeviri)
POCUS has been increasingly used in emergency departments for more than two decades. Today, it has become an integral part of emergency patient care. Comprehensive training in POCUS is now a mandatory part of emergency department training in North America and Canada. It is also widely used by some emergency department teams in Europe. The primary objective of our survey study was to evaluate the attitudes, preferences, frequency of use and perspectives of emergency physicians working in Turkey regarding the use of clinical USG. Our secondary objective was to determine the barriers and facilitators to the use of POCUS. Our questionnaire reached 500 people and we included the responses of 270 people who responded to all questions and met the inclusion criteria. We asked the participants demographic information, the availability of USG in their clinics, their level of training on the use of USG, which USG methods they use, how often they use them, and what factors restrict and facilitate the use of USG. It was found that the emergency departments with USG devices were mostly the emergency departments of education and research hospitals. It was determined that the participants working in state hospitals frequently did not have US devices. The difference between these distributions was statistically significant (p=0.000). The proportions of participants who stated that they definitely used USG in every shift were university hospital (83.3%), training and research hospital (29.5%) and state hospital (17.2%), respectively. These differences between the distributions according to institutions were statistically significant (p=0.000). The participants were asked multiple-choice questions to determine their level of education. The proportion of participants who stated that they received training in their residency institution was 70% and the proportion of participants who stated that they attended an external USG course was 50%. In our study, we found that physicians who attended external USG courses preferred USG more frequently in total (p=0.003), used both diagnostic (p=0.003) and interventional (p=0.008) USG methods more frequently, and were more confident in the use of USG (p=0.000). These distributions were statistically significant. Doctors who had a low frequency of USG use or never used USG despite having a USG device stated that they needed more training to be able to perform USG, and this training was requested to be practiced with trainers (67%) rather than theoretical training (17%). In our study, we found that the most common purposes of USG were FAST (71%), ECHO (40%), USG during ICH (48%), IVC evaluation (45%) and interventional USG (40%). Central and peripheral vascular access (43%), followed by thoracentesis (13%) and pericardiocentesis (13%) were the most common interventional USG methods. The least common diagnostic USG methods were obstetrics (8%), appendicitis (6%), musculoskeletal and soft tissue (2%), and ocular USG (2%). The least common interventional USG methods were regional nerve block (2%), USG during lumbar puncture (1%) and USG to confirm tube placement after intubation(1%). The study found that the most frequently used purposes of USG were FAST (71%), ECHO (40%), USG during IKYD (48%), IVC evaluation (45%), and interventional USG (40%). Among the invasive USG methods, central and peripheral vascular access (43%) were the top priorities, followed by thoracentesis (13%) and pericardiocentesis (13%). Obstetric (8%), appendicitis (6%), musculoskeletal and soft tissue (2%), and ocular USG (2%) were the least commonly used diagnostic USG methods. Regional nerve block was the least commonly used invasive USG method, accounting for only 2% of cases. USG during lumbar puncture and USG to confirm the location of the tube after intubation were also infrequently used, each accounting for only 1% of cases.