Kolostomili hastalarda stomaterapi eğitiminin ve kolostomi irrigasyonunun yaşam kalitesine etkisi
Stomatherapy education in cholestomy patients and effect of cholestomy irrigation on life quality
- Tez No: 118604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT MENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5656
Özet
57 7.ÖZET Kolostomili hastalarda stomaterapi eğitiminin ve kolostomi irrigasyonunun yaşam kalitesine etkisi. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Acil Yardım ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2001. Bu çalışma, kolostomili hastalarda stomaterapi eğitiminin ve kolostomi irrigasyonunun yaşam kalitesine etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı niteliktedir. Araştırma G.Ü.T.F. Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Stomaterapi Ünitesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 16 hastadan oluşmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu, DDQ-15 Sindirim Sistemi Hastalıkları Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Hastalar anket formlarını Stomaterapi Ünitesine müracaat ettikleri ilk anda ve stoma bakımı eğitimi aldıktan iki ay sonra tekrar doldurmuşlardır. Hastalar ilk bir ay içinde haftada bir gün Stomaterapi Ünitesine çağrılmış, ikinci ayda ise 15 günde bir üniteye çağrılmışlardır. Bu süre içerisinde mevcut sorunlar saptanmış ve bu sorunlara yönelik eğitim ve bakım verilmiştir. Kolostomi irrigasyonunun öğretilmesiyle, hastalar günlük yaşamlarında ostomi torbası yerine mini cap ve kapalı bant kullanmaya başlamışlardır. Hastalarda stomaterapi öncesi sesli gaz çıkışı, kötü koku, dışkı sızıntısı, sosyal izolasyon, seksüel sorunlar, spor, tatile çıkma, banyo, yolculuk, giyim, ostomi ürünlerine karşılık allerji, ostomi torbasını boşaltırken ve ostomi ürünlerini değiştirirken, vb. sık görülen sorunların, stomaterapi sonrası birçoğunun azaldığı, bazılarının tamamıyla ortadan kalktığı görülmüştür. Yaşam kalitesi ölçeği sonuçlarına baktığımızda; DDQ-15 yaşam kalitesi skoru bireylerde stomaterapi sonrası yükselmiştir. Stomaterapi öncesi ve sonrası yaşam kalitesi ortalamaları arsındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak kolostomili hastalarda stomaterapi eğitiminin ve kolostomi irrigasyonunun hastaların sorunlarını azalttığı ve yaşam kalitelerini yükselttiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
58 8. SUMMARY -v. Thesis on Stomatherapy education in Cholestomy Patients and Effect of Choiestorny Irrigation on Life Quality, Gazi University, Health Sciences, Emergency Medicine and Rehabilitation Department, Master's Thesis, Ankara 200 1. This study aims to describe the effect of cholestomy irrigation on life quality and stometherapy education in cholestomy patients. This study is performed at Gazi University, Faculty of Medicine, Dept. of General Surgery, Stomatherapy Unit. The study covers samples of 16 patients. In this study, a questionnaire is prepared by the researcher and DDQ-15 Digestive System Ailments Life Quality scala is used. The patients answered the questionnaire at first application to the unit and after receiving the stoma care education they filled the form following two months period. The patients were called to the unit once a week in a month and twice in the following month. During this period, problems are assessed and necessary information is given. By giving education on cholestomy irrigation the patients used little cap and closed tapes. Problems related to bad smell, gaita leakage, social isolation, sexual problems, sports activities, travel, bathing, clothing, change and allergy of ostomy bags decreased or disappeared. If we have a close look at the results of life quality scala, we see the difference to be statistically meaningful in the average of pre-stomatherapy and post-stomatherapy life quality. To sum up, stometherapy education and cholestomy irrigation decreases the problems of patients and increases the life quality.