Duyarlanması saptanan IgE aracılı alerjik hastalıklarda tanı aşamasında total IgE, eozinofil ve bazofil düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of total IgE, eosinophil, and basophil levels at the diagnosis stage in IgE-mediated allergic diseases
  1. Tez No: 750459
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN GÜLEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Alerjik hastalıklarda total IgE ve kan eozinofil düzeylerinde artış sıklıkla gözlenmekle beraber bu artış sadece alerjik hastalıklara özgü bir bulgu değildir. Bununla birlikte alerjik hastalıkların bir kısmında da eozinofil veya IgE yüksekliğinin hastalığa eşlik etmediği görülmektedir. Klavuzlarda alerjik hastalıklar için laboratuvar parametrelerinin rutin kullanımı önerilmese de atopik hastalıklar arasında IgE, bazofil ve eozinofil düzeylerinin ne ölçüde etkilendiğine yönelik bilgiler tartışmalıdır. Buradan yola çıkarak alerjik hastalarda serum total IgE, eozinofil ve bazofil değerlerinin yüksekliğinin atopi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya S.B.Ü İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Kliniğinde takip edilmekte olan atopik dermatit, besin alerjisi, alerjik rinit ve astım tanılı, 18 yaş altı hastalar dahil edildi. Hastalar deri prick testi ve alerjen spesifik IgE testi sonuçlarına göre atopik ve non-atopik grup olarak ikiye ayrıldı. Atopik ve non-atopik hastalar arasında serum total IgE, eozinofil ve bazofil düzeyleri açısından fark olup olmadığı değerlendirildi. Atopiyi gösteren serum total IgE ve eozinofil düzeyi için cut-off değerler hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 406'sı (%60,3) atopik, 267'si (%39,7) non-atopik olmak üzere toplam 673 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: An increase in total IgE and blood eosinophil levels is frequently observed in allergic diseases. However, this increase is not only a finding specific to allergic diseases, and in some allergic diseases, it is seen that eosinophil or IgE elevation does not accompany the disease. Although the routine use of laboratory parameters for allergic diseases is not recommended in the guidelines, the information on how much IgE, basophil and eosinophil levels are affected among atopic diseases is controversial. Based on this, it was aimed to investigate the relationship between high serum total IgE, eosinophil, basophil values and atopy in allergic patients. Materials and Methods: Patients with a diagnosis of atopic dermatitis, food allergy, allergic rhinitis and asthma aged under 18 years who were followed in the Pediatric Allergy Clinic of S.B.U. İzmir Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital were included to research. Patients were divided into atopic and non-atopic groups according to the results of skin prick test and allergen-specific IgE test. It was evaluated whether there was a difference in serum total IgE, eosinophil and basophil levels between atopic and non-atopic patients. Cut-off values were calculated for serum total IgE and eosinophil levels indicating atopy. Results: Of the included 673 patients, 406 (60.3%) were atopic and 267 (39.7%) were non-atopic.