Kartilaj greft sabitlenmesinde siyanoakrilat kullanımının histopatolojik incelenmesi
Histopathologic evaluation of using cyanoacrylate in cartilage graft fixation
  1. Tez No: 628072
  2. Yazar: BURAK ERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLDEM DEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, fasiyal plastik operasyonlarda sılıkla kullanılan kartilaj greft çeşitlerinin fiksayonu için uygulanan 2-Oktil-Siyanoakrilatın(2-OCA) kemik ve kartilaj dokular üzerine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi ve greftin stabilizasyonun araştırılmasıdır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda 16 adet 2250-2500g ağırlıkta Yeni Zelanda tipi tavşan kullanıldı. Her tavşanın auriküler kartilaj dokusu 3x2cm ölçüsünde perikondriyumsuz olacak şekilde eksize edildi. Alınan kartilaj greftten 5x5mm boyutlarında 6 adet eşit boyutlarda greft hazırlandı. Bu greft materyallerinden 2'şer adet saf, ezilmiş ve doğranmış kartilaj greftler oluşturuldu. Tüm tavşanların parietal bölgesinde sagittal sutür hattının solunda 2-OCA grubu (Grup 1), sağında kontrol grubu (Grup 2) olacak şekilde yerleştirildi. Sagittal süturun solunda sırasıyla saf kartilaj greft (Grup 1A), ezilmiş kartilaj greft (Grup 1B) ve doğranmış kartilaj greft (Grup 1C) olacak şekilde 2-OCA ile parietal kemiğe fikse edildi. Sütur hattının sağında ise aynı sırayla kontrol grubuna ait greftler yerleştirildi (Sırasıyla Grup 2A, 2B, 2C). Greftler, birbirleri ve sagittal sütur ile aralarında 10 mm mesafe olacak şekilde yerleştirildi. 6 haftalık izlem süresinin sonunda 8 tavşan, 12 haftalık izlem süresinin sonunda ise kalan 8 tavşan sakrifiye edilerek deney sonlandırıldı. Greft materyallerinin migrasyon ölçümleri yapıldıktan sonra histopatolojik inceleme için greftler fikse edildikleri kemik dokusu ile birlikte eksize edildi.Histopatolojik inceleme ile ışık mikroskobu kullanılarak akut inflamasyon, kronik inflamasyon ve yabancı cisim reaksiyonları değerlendirildi. BULGULAR: Her grupta 16'şar kartilaj greft olmak üzere 6 grupta toplamda 96 kartilaj greft yer almaktadır. Histopatolojik incelemede toplam ve 12.hafta değerlendirmelerinde Grup 1'de Grup 2'ye göre akut inflamasyon, kronik inflamasyon, yabancı cisim reaksiyonu parametreleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı(p0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study is to investigate the effects of 2-octyl-cyanoacrylate (2-OCA) applied on bone and cartilage tissues histopathologically and to investigate the stabilization of the graft, for the fixation of cartilage graft types used in facial plastic operations. MATERIALS AND METHODS: In our study, 16 New Zealand type rabbits were used, and the auricular cartilage tissue of each rabbit was excised to be 3x2cm perichondrial free. 6 equal size grafts of 5x5mm were prepared from the cartilage graft taken.Bare, crushed and diced cartilage grafts were created from these graft materials.The group 1 was placed to the left of the sagittal süture line in the parietal region of all rabbits, and the group 2 to the right. Bare cartilage graft, crushed cartilage graft and diced cartilage graft were fixed to the parietal bone to the left of the sagittal süture with 2-OCA respectively. Control group grafts were placed in the same order to the right of the süture line.The grafts were placed 10 mm away with each other and sagittal süture line.8 rabbits at the end of the 6-week follow-up period and at the end of the 12-week follow-up period, the remaining 8 rabbits were sacrificed and the experiment was terminated.Grafts were excised together with the bone tissue they were fixed for histopathological examination after migration measurements of graft materials were made. Acute inflamation, chronic inflamation and foreign body giant cell reaction were evaluated in histopathological examination. RESULTS: There are 96 cartilage grafts in 6 groups and 16 cartilage grafts in each group.