Ünilateral üreteral obstrüksiyonda renal histopatoloji ve oksidatif stres paramaterlerine octreotide'in etkisi
  1. Tez No: 118712
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
I. ÖZET Amaç: Obstruktif nefropati boşaltım sisteminde akımı engelleyen, akut veya kronik olarak böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açan obstrüksiyonlarla karakterli bir klinik tablodur. Obstrüksiyon düzeltilene kadar böbrek fonksiyonlarının korunması prognozu etkiler. Bu çalışmada ureteral obstrüksiyon oluşturulan hayvanlarda böbrek dokusunda histopatolojik ve oksidatif stres parametrelerinde oluşan değişiklikleri ve bunlara octreotide'in etkilerini araştırıldı. Yöntem: Kontrol, obstrüksiyon ve octreotide gruplarında 7'şer adet olmak üzere toplam 21 erkek Guinea pig çalışmaya alındı. Obstrüksiyon ve octreotide gruplarında unilateral ureteral obstrüksiyon oluşturuldu. Obstrüksiyon grubuna ilaç uygulanmadı. Octreotide grubuna 7 gün süreyle 50 ug/gün octreotide intraperitoneal yoldan uygulandı. Çalışma sonunda 3 grupta böbrek dokusunda biyokimyasal olarak malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GPx), superoksit dismutaz (SOD) ve katalaz enzim düzeyleri, histopatolojik olarak interstisiyel alanda fibrozis, inflamasyon ile tubuler ve glomerüler değişiklikler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Purpose: Obstructive nephropathy is characterized with acute or chronic failure of renal functions and with obstructions which block the urinary flow. Protecting the renal functions until the treatment of obstruction affects the prognosis. Renal histopathological changes and oxidative stress after uretheral obstruction and the effects of octreotide on them were investigated experimentally. Method: A total of 21 male Guinea pigs which formed the control, obstruction and octreotide groups each having 7 animals was included in the experiment. Unilateral uretheral obstruction was established in the octreotide and obstruction groups. The obstruction group was not administered drug. The octreotide group was applied 50 ug/day octreotide for 7 days intraperitoneally. The renal tissues of the 3 groups were evaluated for the levels of malondialdehyde (MDA), glutathion peroxidase (GP, superoxide dismutase (SOD) and catalase biochemically and for the tubular and glomerular changes as well as interstitial fibrosis and inflammation histopathologically.