Farklı sürelerde sütten kesmenin esmer ırk buzağılarda büyüme ve yetiştirme maliyetine etkisi
The effect of different weaning ages on growth and breeding cost of brown swiss calves
  1. Tez No: 118799
  2. Yazar: MEHMET ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
6. ÖZET Bu araştırma Konya şartlarında yetiştirilen Esmer ırk buzağıların erken yaşlarda sütten kesilebilme imkanlarını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla Konya Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nde yetiştirilen 34 baş erkek, 23 baş dişi olmak üzere toplam 57 baş Esmer ırk buzağı 4, 6 ve 8 haftalık yaşlarda sütten. kesilmişlerdir. Veriler bütün buzağılarda doğum-6 ay arası alınmıştır. İstatistik analizlerde sütten kesim süresi ve cinsiyet olmak üzere iki faktör içeren Genel Doğrusal Model (GLM) kullanılmıştır. Araştırmada 4, 6 ve 8 haftalık yaşlarda sütten kesilen buzağılarda doğum-6 ay arası devrede toplam canlı ağırlık artışı sırasıyla 150.94±2.69, 150.93±2.83 ve 147.53±2.75 kg, günlük canlı ağırlık artışı sırasıyla 0.837±0.01, 0.840±0.01 ve 0.819±0.01 kg olarak bulunmuş olup gruplar arasında ortalamalar arası farklılık önemsizdir. Araştırmada doğum-altı ay arası devrede 4, 6 ve 8.haftada sütten kesilen grupların yemden yararlanma değerleri sırasıyla 3.63±0.05, 3.54±0.05 ve 3.50±0.05 olarak saptanmış olup gruplar arasında yemden yararlanma değerleri bakımından önemli bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmada doğum-6 ay arası devrede 4, 6 ve 8. haftada sütten kesilen gruplarda beden uzunluğu, cidago yüksekliği, göğüs derinliği, göğüs çevresi, göğüs genişliği, sağrı yüksekliği ve ön incik çevresindeki toplam artış miktarları da sütten kesim sürelerinden önemli derecede etkilenmemişlerdir. Doğum-6 ay arası devrede 4, 6 ve 8. haftada sütten kesilen gruplarda buzağı yetiştirme maliyeti sırasıyla 248.270.496, 285.201.194 ve 324.109.360 TL olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre 4 haftada sütten kesilen bir buzağı 6 ve 8 haftada sütten kesilenlere göre sırasıyla % 13 ve 23 daha düşük maliyetle yetiştirilmiştir. 4 haftalık yaşta sütten kesme 6 ve 8 haftalık yaşta sütten kesmeye, 6 haftalık yaşta sütten kesme 8 haftalık yaşta sütten kesmeye göre daha avantajlı olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre Konya şartlarında yetiştirilen Esmer ırk buzağıların 4 haftalık yaşta büyüme ve yemden yararlanma özelliklerinde herhangi bir olumsuz etki olmadan buna karşılık daha düşük maliyetle sütten kesilebileceği önerilebilir. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research was carried out to investigate the possibilities of early weaning breeding Brown Swiss calves in conditions of Konya. Thirty-four male and 23 females calves reared in Konya Animal Research Institute were weaned at 4, 6 and 8 weeks of ages. Data was collected from all calves from birth until six months of age. General Linear Model (GLM) which contains 2 fixed factors (weaning age and sex) were used in statistical analyze. In the research, total weight gains determined between birth and six months of age for the calves weaned at 4, 6 and 8 weeks of ages were 150.94±2.69, 150.93±2.83, 147.53±2.75 kg and daily live weight gain averages were 0.837±0.01, 0.840±0.01 and 0.819±0.01 kg respectively. The differences among the groups were found insignificant.. Feed conversion efficiencies between birth and six months of age for the calves weaned 4, 6 and 8 weeks of ages were 3.63±0.05, 3.54±0.05 and 3.50±0.05 respectively. The differences among the groups were found insignificant. In the research, the gains in the body length, withers height, chest depth, heart girth, rump height and front shank circumference of the calves weaned at 4, 6 and 8 weeks of ages in the period between birth and six months of ages were not effected by weaning ages. Rearing cost determined between birth and six months of age for the calves weaned 4, 6 and 8 weeks of ages were 177.33, 203.71 and 231.50 $ respectively. Calves weaned at 4 weeks of age had more advantages than the other groups. Result of this research has indicate that calves weaned at 4 weeks age had more 13% and 23% lower rearing cost than the calves weaned at 6 and 8 weeks of ages. Result of this research suggested that Brown Swiss calves reared under environmental conditions of Konya could be economically weaned at 4 weeks of age without having any adverse effect on their growth and feed conversion efficiency. 64