Deneysel oküler siderozis
Experimental ocular siderosis
- Tez No: 118867
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
7- ÖZET Amaç: Clobun farklı lokalizasyonlarına ve orbitaya yerleştirilen demir metalik yabancı cisme bağlı olarak gelişen fonksiyonel ERG değişiklikleri ile, siderozise bağlı patolojik ERG cevabı ortaya çıktıktan sonra buna eşlik eden histopatolojik değişiklikleri araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 10 adet pigmente tavşanın 20 gözü kullanıldı. Her bir hayvana ketamin hidroklorid uygulanmasından sonra operasyon öncesi oftalmolojik muayene, fotoğraf ve ERG kayıtlan alındı. Daha sonra bu hayvanlar 4 gruba ayrıldı. Belli boyut ve ağırlıktaki steril demir yabancı cisimler 1. gruptaki 3 tavşanın 6 gözünde ön kamaraya, 2. gruptaki 3 tavsarım 6 gözünde vitreus boşluğuna ve 3. gruptaki 3 tavşanın 6 gözünde orbitaya implante edildi. Son grubu oluşturan tek hayvanın iki gözü kontrol grubu olarak alındı ve bir göze ön kamara parasentezi, diğerine ise pars plana sklerotomi uygulandı. Operasyon sonrası oftalmolojik muayene ve ERG kaydı 2 hafta aralarla siderotik ERG bulgusu saptanıncaya kadar tekrarlandı. Patolojik değişiklik saptanan hayvanlar sakrifiye edilip, gözleri histopatolojik muayene için emikle edildi. Globlardan alman örnekler, hematoksilen-eosin ve Perls prusya mavisi reaksiyonu ile boyanarak incelendi Bulgular: Ön kamaraya demir implante edilen gözlerin tümünde (grup 1) operasyon sonrası ilk ölçümlerde a dalgası amplitüdünde artma gözlendi. İki göz dışındaki tüm gözlerde 3. ölçümde silinmiş ERG yanıtı elde edildi. Kalan iki gözde ise ERG yanıtında silinme 5. ölçümde gerçekleşti. Bu gruptaki gözlerin tümünde demir boyaması ile çeşitli dokularda (kornea stroması, endoteli ve Descemet membram, iris epitel ve stroması) demir elementinin varlığı gösterildi. Vİtreus içine demir yabana cisim implantasyonu yapılan gözlerde (grup 2), a dalgası amplitüdünde anlamlı artış izlenmedi. İki göz dışında operasyon sonrası ilk ölçümden 51itibaren b dalgası amplitüdünde azalma izlendi. İki gözde 2., iki gözde 3., iki gözde ise 5. ölçümde ERG' de silinmiş yanıt elde edildi. Bu gruptaki bir gözde retinada, bir gözde ise siliyer cisim stroma ve epitelinde demir boyaması pozitif olarak bulundu. Orbitaya demir yabancı cisim implantasyonu yapılan tavşan gözlerinde (grup 3) a dalgası amplitüdünde azalma 4. ölçümden sonra ortaya çıktı. İki gözde 4. ölçümden itibaren b dalgası amplitüdü azaldı ve 5. ölçümde silik yanıt elde edildi. Diğer gözler hayvanlar kaybedildiğinden çalışmadan çıkarıldı. Bu gruptaki gözlerin hiçbirinde demir boyaması ile göz içi dokularda demir varlığı saptanmadı. Tartışma: Göz içi metalik yabana cisim olgularında, ERG ile retinanın fonksiyonlarının takibi ve cerrahi girişim zamanlamasının yapılması önemli bir yaklaşımdır. Yapılan çalışmalarda siderozisteki histopatolojik ve fonksiyonel değişikliklerde zamanla ilerleyiş olduğu ve fonksiyonel ERG değişikliklerinin histopatolojik değişikliklerden daha anlamlı olduğu gösterilmiştir. Orbita boşluğuna yerleştirilen demir yabancı cismin siderotik etkileri konusunda bilgiler henüz yeterli değildir. Sonuçlar: Ön kamaradaki demir yabana cisim muhtemelen retinaya olan uzaklığından dolayı daha yavaş siderotik yanıt oluşturmaktadır. Siderozisteki elektrofizyolojik değişiklikler histopatolojik değişikliklerden önce ortaya çıkmaktadır ve klinik pratikte yabana cismin çıkarılması işlemi için önemli bir avantaj olabilir. Orbitadaki demir içerikli yabana cisimler siderozis ile uyumlu ERG yanıtı oluşturabilirler ve takipte ERG uygulaması yardıma olabilir. 52
Özet (Çeviri)
8- ABSTRACT Purpose: To evaluate the functional ERG changes in eyes with iron foreign body placed in different localizations of the globe and in orbita and the accompanying histopathological changes after the pathological ERG response associated with siderosis. Material and method: In our study, 20 eyes of 10 pigmented rabbits were used. After application of ketamine hydrochloride to each subject, pre-operative ophthalmologic examination done, their photos and ERG recordings were taken. Thereafter, the subjects were split into four groups. Sterile pieces of iron wire of a certain dimension and weight were implanted in the anterior chamber in 6 eyes of the 3 rabbits within the first group, in the vitreous cavity in 6 eyes of 3 rabbits within the second group and in the orbita in 6 eyes of the 3 rabbits within the third group. Two eyes of the last subject, that is the final group, were considered as control and one eye was subjected to anterior chamber parasynthesis while the other was subjected to pars plana sclerotomy. Post-operative ophthalmologic examination and ERG recordings were repeated in 2 weeks intervals until siderotic ERG findings were detected. The subjects with pathologic changes were sacrificed while their eyes were enucleated for histopathologic examination. The samples taken from the globes were studied after dying with hematoxylin-eosin and the Perls' Prussian blue reaction. Findings: Post-operative a-wave amplitude was increased in all eyes where iron was implanted into the anterior chamber (group 1). All eyes except two, revealed nondetectable ERG responses in the 3rd measurement. These remaining two eyes showed nondetectable ERG responses in the 5* measurement. In all eyes within this group, existence of the iron was shown in the various tissues (corneal stroma, endothelium and Descemet membrane, iris epithelium and stroma) by iron dying. 53In eyes where iron foreign body was implanted into the vitreous (group 2), no significant increase was encountered in the a-wave amplitude. Following the first post operative measurement, a reduction in b-wave amplitude was observed except two eyes. Nondetectable ERG responses were encountered in 2nd measurement in two eyes, in 3rd measurement in two and in 5th measurement in two eyes. Iron dying was found positive in the retina of an eye, and in the ciliary body stroma and epithelium of another eye, both in this group. In eyes where iron foreign bodiy was implanted into the orbita (group 3), the reduction in a-wave amplitude was found out after 4th measurement. B-wave amplitude decreased in two eyes following 4th measurement and nondetectable responses were observed in the 5th measurement. Other eyes were excluded from the study due to death. None of the eyes within this group revealed iron in the internal eye tissues after iron dying. Discussion: In cases of harboring an intraocular metallic foreign body, both the follow-up of retinal function and the timing of surgical intervention with ERG are important approaches. In the studies, it was concluded that there was a progress in the histopathologic and functional changes in the siderosis by the time and the functional ERG changes were more significant than the histopathological changes. The information on the siderotic influences of the iron foreign body placed in the orbital space isn't sufficient enough at the time. Results: The iron foreign body in the anterior chamber creates a slower siderotic response possibly because its distance from the retina. The electrophysiologic changes in the siderosis take place before the histopathologic changes and could provide a considerable advantage for taking out the foreign body in clinical practice. The iron containing foreign bodies in the orbita may provide an ERG response compatible with siderosis and ERG application could be helpful for follow up. 54