Keratokonuslu bireylerin keratoplasti ameliyatlarından elde edilen lamellar ve tam kat butonların histopatolojik değerlendirilmesi
Histopathological evaluation the corneal buttons obtained from keratoconus patients that undervent lamellar and full thickness keratoplasty
  1. Tez No: 156950
  2. Yazar: AHMET MURAT SARICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ŞEVKİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Keratokonus korneanın inflamasyon olmaksızın görülen en sık ektazisidir.Etyopatogenezi tam olarak açığa kavuşturulamamıştır.Oluşumunda bir çok etkenin varlığı gösterilmiş ancak bunlardan herhangi birisinin tek başına hastalığın nedeni olabildiği gösterilememiştir. Hastalığın tedavi alternatifleri çeşitli olsa da en sık başvurulanlar gaz geçirgen sert kontakt lensler ve keratoplastidir. Çalışmamızda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Kornea Biriminde keratokonus nedeni ile takipli veya kliniğe keratokonus tanısı ile refere edilmiş ve Kasım 2002 ile Aralık 2003 tarihleri arasında penetran keratoplasti uygulanmış 14'ü kadın 20 'si erkek 34 hastanın korneası incelendi. Bu çalışmada keratokonuslu korneaların elektron mikroskopisi incelendi. Ancak bu yapılırken üzerinde yoğunlaşılan konular apoptozis ve endotel tabakaları değişikleri oldu. Çalışmamızın sonunda keratokonusta apoptotik değişiklerin ve endotel tabakasına ait değişiklerin varlığının istatiksel olarak anlamlı olduğunu bulduk. Kontakt lens kullanım süresinin hem apoptozis hem de endotel tabaka değişikleri ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu sonucuna vardık.Ayrıca hastalık süresinin endotel değişikleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Yine kantitatif olarak değerlendirmediğimiz ancak çalışmamız sırasında dikkati çeken bir bulgu olarak bowman altı keratosit yoğunluğunun keratokonuslu kornealarda daha düşük olduğu ve bu düşüklüğün de hastalığın süresi, apoptozis, endotel değişikleri, kontakt lens kullanımı ve kontakt lens kullanım süresi ile alâkalı olduğunu gördük. Sonuç olarak keratokonusta apoptotik değişiklerin ve endotel tabakası değişiklerinin görülebildiğini, bunun da kontakt lens kullanım süresi ile ilişkili olduğunu, hastalık süresi ile de endotel değişiklerinin ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Keratokonus ve apoptozisteki genetik faktörler arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Yine apotozisin hastalığın patofizyolojisindeki yeri net olarak ifade edildiği takdirde hastalık erken safhasında teşhis edildiğinde, olasılıkla, hastalığın ilerlemesini önleyici yeni terapötik yaklaşımlar getirilebilinir. Endotel tabakasındaki değişikler keratokonuslu ve özellikle de sert lens kullanan hastalarda dikkate alınmalı ve endotel değişikleri gösteren kornealar başta endotel koruyucu cerrahi seçenekleri olmak üzere cerrahi tedavi uygulanırken dikkatlice değerlendirilmelidir. 61
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Keratoconus is the most common non-inflammatory ectatic disease of cornea. The pathogenesis have yet not to be elucidated. Although many factors effect the clinical course,none of them alone can be the only cause of the disease. Many methods can be used for treatment.gas permeable rigid contact lenses and keratoplasty are the most frequent treatment models. In our study,we analysed 34 corneas of 34 patients(14 females, 20 males)underwent penetrating keratoplasty between November 2002 and December 2003. Some of the patient were primarily diagnosed and followed up in our clinic.The others were referred cases from other centers. In this study.electron microscopy was performed for examining the keratoconus corneas. However we mainly interested in apoptosis and endothelium changes. The result of this study suggest that apoptosis and endothelial changes are associated with keratoconus and these are statically significant. We also see that the apoptosis and endothelial changes are correlated with prolonged history of contact lenses. During our study we observed that keratocyte density,was not evaluate quantitatively, under bowmann layer was decreased in keratoconus corneas.And this was related with the duration of disease,apoptosis, endothelial changes, contact lens history and duration of contact lenses history.. Eventually we suggest that apoptosis and endothelium changes are seen in keratoconus and these are correlated with the prolonged history of contact lenses. Endothelium changes are also related with the duration of the course. Genetic factors associated with apoptosis and keratoconus are being investigating.. Confirmation the role of apoptosis in the pathophysiology of this disease could lead new therapeutic strategies to prevent the progression of the keratoconus once it is detected its early stages. Morphologic changes of the corneal endothelium in keratoconus, especially the patients who use rigid contact lenses must take care and these corneas sholud be carefully detected when appling surgical processes particularly the endothelium preserving processes.