PCR-based typing studies on Lactobacillus plantarum strains
Lactobacillus plantarum suşlarında PCR esaslı tiplendirme çalışmaları
  1. Tez No: 118998
  2. Yazar: FİLİZ DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT ÖGEL, PROF. DR. HÜVEYDA BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz LACTOBACILLUS PLANTARUM SUŞLARINDA PCR ESASLI TİPLENDİRME ÇALIŞMALARI Dede, Filiz Yüksek Lisans, Biyokimya Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. Zümrüt Begüm Ögel Yardımcı Tez Danışmanı: Prof.Dr. Hüveyda Başağa Eylül 2002, 61 sayfa Lactobacillus plantarum gıda endüstrisinde geniş ticari uygulamaları olan bir mikroorganizmadır, fakat bazı durumlarda tanımlanmaları ne kolay ne de güvenilir olmamıştır. Bu çalışmanın amacı, Lactobacillus plantarum suşlarının tanımlanmasında PCR ribotipleme yönteminin uygulanabilirliğini araştırmaktır. Alternatif bir yöntem olarak RAPD de kullanılmıştır. PCR ribotipleme 16S-23S rRNA genleri arasındaki bölgede bulunan farklılıkları esas alan yeni bir moleküler tanımlama yöntemidir. Buna karşın RAPD 'de bir parmakizi oluşturmak için dizilimi rastgele seçilmiş kısa oügonükleotitler kullanılır. PCR ribotiplemede, 16S ve 23 S rRNA genlerindeki korunmuş bölgeler kullanılarak iki primer çifti tasarlanmıştır. Bu primerler 16S-23S rRNA genleri arasındaki bölgeyi PCR' da çoğaltmak için kullanılmıştır. Elde edilen PCR ürünleri, değişik bant desenleri elde etmek için restriksiyon endonükleazları ile kesilmiştir. Buna karşın, RAPD 'de rastgele primerler kullanılmıştır.,-,, Om/ mt t,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PCR-BASED TYPING STUDIES ON LACTOBACILLUS PLANTARUM STRAINS Dede, Filiz M. Sc, Department of Biochemistry Supervisor: Assoc. Prof. Zümrüt Begüm Ögel Co-supervisor: ProfDr. Hüveyda Başağa September 2002, 61 pages Lactobacillus plantarum has a wide range of commercial applications in the food industry, but in several cases their identification has never been easy or reliable. The aim of the present work was to examine whether PCR ribotyping could be of value in the identification of Lactobacillus plantarum species. RAPD was also used as an alternative method. PCR ribotyping is a novel method in molecular typing that is based on polymorphism in the 16S-23S rRNA intergenic spacer region, while in RAPD, short oligonucleotides of arbitrarily chosen sequence are used as the primers to generate a fingerprint. For PCR ribotyping, two primer pairs were designed using the conserved regions in 16S and 23 S rRNA genes. These primers were used in PCR to amplify the intergenic spacer region between 16S-23S rRNA genes. The obtained PCR products were digested by restriction endonucleases in order to have different banding patterns. Whereas, in RAPD, arbitrary primers were used to obtain banding patterns. IllRAPD has been shown to be applicable for distinguishing Lactobacillus plantarum at a strain level. Moreover, a common PCR product was found for most Lactobacillus plantarum strains by the randomly designed oligonucleotide primer P4 (5'-GCA NGT CGC-3'). On the other hand, PCR ribotyping was found to be an inefficient method for typing Lactobacillus even at the species level. Keywords : L. plantarum, PCR ribotyping, intergenic spacer region, RAPD. IV