HPV tiplerine göre sitolojide morfolojik bulgular
Morphological findings in cytology based on HPV types
- Tez No: 810108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Serviks kanseri ile HPV arasındaki nedensellik ilişkisi saptandığından beri HPV tiplendirmesi önem kazanmıştır. Çalışmamızın amacı, PAP smear testi bulunan ve yüksek riskli HPV testi pozitif saptanan olgularda sitolojik bulgular ile yüksek riskli HPV tipi birlikteliğinin öngörü değerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Patoloji Bölümünde Ocak 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında değerlendirilen PAP Smear ve tek bir yüksek riskli HPV alt tipi pozitifliği gösteren 490 olgu çalışmaya dahil edildi. Moleküler olarak Real Time PCR ile saptanmış yüksek riskli HPV alt tipleri patoloji raporlarından elde edildi. Sıvı bazlı sitoloji preperatları mikroskobik olarak incelenerek klasik koilosit, perinükleer halo, multinükleasyon, nükleer hiperkromazi, nükleer membran düzensizliği, çıplak nükleus, atipik hücre paterni, diskeratoz, parakeratoz, skuamöz metaplazi ve inflamasyon açısından değerlendirildi. Olguların yüksek riskli HPV alt tipleri ile sitomorfolojik bulgular arasındaki ilişki değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: HPV typing has gained importance since the causality relationship between cervical cancer and HPV was determined. The aim of our study is to determine the predictive value of cytological findings and high-risk HPV type association in cases with PAP smear test and positive high-risk HPV test. Materials and Methods: A total of 490 cases with a positive PAP smear and a single high-risk HPV subtype evaluated between January 2021 and December 2022 in the Department of Medical Pathology of Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital were included in the study. Molecular high-risk HPV subtypes detected by Real Time PCR were obtained from pathology reports. Liquid-based cytology slides were examined microscopically for classical coilocytes, perinuclear halo, multinucleation, nuclear hyperchromasia, nuclear membrane irregularity, naked nucleus, atypical cell pattern, dyskeratosis, parakeratosis, squamous metaplasia and inflammation. The relationship between high-risk HPV subtypes and cytomorphologic findings was evaluated.